Rok protestu. 1968 w kinie europejskim

Rok protestu. 1968 w kinie europejskim  – tak zatytułowany został cykl filmów i spotkań, który odbędzie się w lutym w kinie Iluzjon w Warszawie, a w maju w Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi.

Dwanaście filmów z sześciu krajów pokazuje atmosferę końca lat sześćdziesiątych – rejestrowaną na bieżąco i wspominaną po latach. Choć postulaty studentów protestujących we Francji, Włoszech i RFN różniły się od oczekiwań młodzieży z Polski czy Czechosłowacji, to łączył je duch kontestacji i niezgody na zastany porządek społeczny. Wszyscy należeli do pierwszego pokolenia urodzonego po drugiej wojnie światowej. Pragnęli rewolucji obyczajowej i szukali nowego języka w sztuce. Różniła ich polityka. Rebelianci z Europy Zachodniej fascynowali się komunizmem, a buntujący się obywatele Europy środkowo-Wschodniej go potępiali.

W 1968 roku do europejskiej kultury i polityki wkroczyli przedstawiciele generacji, dla której słowa „równość” i „wolność” to nie były frazesy. Po obu stronach żelaznej kurtyny traktowali je z niezwykłą powagą. Erich Fromm pisał o nich: „Ci młodzi ludzie usiłują być, nie interesuje ich natomiast, co dostaną w zamian, ani co będą posiadać”.

Zobaczyć będzie można m.in. takie filmy, jak „Marcowe Migdały“, „Wielkie marzenie”, „Dowód osobisty” „Teoremat”, „Ptaszki, sieroty i głupcy”, „Chinka”, „Zakładnik”, „Po maju”, „Jeśli nie my to kto”, „Ręce do góry”, „Podpalacze”, „Stokrotki”,

**********
Movies about 1968 will be screened in the cinema Iluzjon in Warsaw in February 2018
**********

 

Author: Artmundus