Tołhaje – „Mama Warhola” – premiera w połowie kwietnia tego roku

Najnowsza płyta bieszczadzkiej grupy Tołhaje „Mama Warhola” powstała na podstawie rusińskich pieśni ludowych zaśpiewanych przez mamę Andy’ego Warhola – Julię. Mama twórcy pop-artu, z tęsknoty za rodzinnymi Karpatami po wielu latach pobytu na emigracji w USA, nagrała winylową płytę z  tradycyjnymi utworami, którą wysłała do swojej siostry we wsi Mikova (Słowacja).

Karpackie melodie, przeplatane głosem Julii w muzycznym dialogu, stały się inspiracją do stworzenia nowoczesnego brzmienia zaaranżowanego w charakterystycznym i rozpoznawalnym stylu Tołhajów. Na płycie słychać także nawiązanie do słynnej Silver Factory Andy’ego Warhola, bo oprócz akcentów etno wydobywających się z cymbałów, liry korbowej i ludowego śpiewu, pojawiają się także elektroniczne i gitarowe dopełnienia nawiązujące do nowojorskiego undergroundu i artystycznego świata twórcy. Część utworów z płyty (3, 7 i 9) pojawiła się na ścieżce dźwiękowej drugiego sezonu serialu HBO Wataha.

Projekt muzyczny zespołu Tołhaje „Mama Warhola” został zrealizowany we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola i Stowarzyszeniem im. Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, Słowacja.

 

Tracklista:

  1. Julia 0:16
  2. Sydyt mlada za stolyczkom 4:11
  3. Oj pid lisom zeleneńkym 4:29
  4. Oj pohnała baba dida 4:50
  5. All Tomorrow’s Parties 4:54
  6. Ty diwczyno mołoda 3:21
  7. Czerwena róża trojaka 4:56
  8. Dała ty nia moja maty 3:51
  9. Pid dubynoju, pid zelenoju 4:28

**********
New album by Tołhaje „Mama Warhola” will be released in April 2018
**********

Author: Artmundus