Rozpoczęły się 9 Warszawskie Targi Książki

Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń – tak będą wyglądać rozpoczynające się dzisiaj 9. Warszawskie Targi Książki, największe międzynarodowe wydarzenie tej branży w Polsce.

W tegorocznej dziewiątej już edycji Warszawskich Targów Książki weźmie udział blisko 800 wystawców z 32 krajów: Afganistanu, Argentyny, Austrii, Bangladeszu, Belgii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chile, Chin oraz Tajwanu, Chorwacji, Czech, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Korei Południowej, Kostaryki, Litwy, Niemiec, Peru, Polski, Rosji, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Lista wystawców: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/wystawcy

Wszyscy, którzy kochają czytać będą mieli niepowtarzalną okazję do zdobycia autografów ulubionych autorów, zapoznania się w jednym miejscu z ofertą wydawców ze świata i z całej Polski, zakupu książek i uczestniczenia w wyjątkowych wydarzeniach. Z czytelnikami, podczas czterech majowych dni na PGE Narodowym, spotka się około 1000 twórców. Na odwiedzających czeka też niezwykle bogata oferta – 1500 pozycji programowych: spotkań z autorami, debat, konferencji, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.

Pełny program: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/program-2018

Temat główny 9. WTK – 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości szczególne miejsce w programie zajmie tematyka powiązana z tym wydarzeniem. Chcemy pokazać, jak zmieniła się Polska przez ostatnie 100 lat w sferze kultury, języka, literatury, ale nie tylko. Na Targach będzie też miało miejsce wiele spotkań wokół premier książek związanych z rocznicą.

Zapraszamy na spotkania na Kanapie Literackiej i w salach, poruszające właśnie tematykę niepodległości. O zjawiskach społecznych, gospodarczych i politycznych w kontekście rocznicy rozmawiać będą prof. Adam Daniel Rotfeld, prof. Michał Kleiber, prof. Witold M. Orłowski. Kulturę na przestrzeni 100 lat omówią Waldemar Dąbrowski, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Kłosiński i prof. Jerzy Bralczyk. Tematykę 100 lat bezpieczeństwa Polski omówią: prof. Adam D. Rotfeld, prof. Andrzej Paczkowski i prof. Andrzej Friszke. O społeczeństwie, kulturze i języku w kontekście rocznicy opowiedzą prof. Krystyna Skarzyńska, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Wojciech J. Burszta. Punktem wyjścia do tych spotkań i rozmów jest premiera albumu „Polska 100 lat” Wydawnictwa BOSZ. Wielu wydawców wydało specjalne publikacje rocznicowe i będą one miały swoje premiery właśnie na Tragach. Nie zabraknie też ciekawych wystaw.

Akcenty niepodległościowe znalazły się też w programie dla dzieci i młodzieży, w ich przygotowaniu wspierali nas partnerzy, a wśród nich m.in.: Muzeum Niepodległości, Ośrodek Karta, Biblioteka Narodowa, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Mówią Wieki.

Program: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/100-lat-niepodleglosci

Partner specjalny – Francja

Wystąpienie Francji zostało przygotowane przez BIEF i Instytut Francuski w Polsce. Coroczną obecność francuskich książek i ich wydawców wzbogaci wystawa na temat relacji polsko-francuskich w latach 1914-1921, spotkania autorskie oraz niezwykle bogaty program branżowy skupiony na komiksie. Targi odwiedzą przedstawiciele ośmiu francuskich wydawnictw i grup wydawniczych (agenci), odbędzie się też prezentacja rynku komiksowego we Francji i w Polsce.

Wśród zaproszonych gości są: Jean-François Colosimo, historyk, intelektualista, specjalista od religii, były prezes Centre National du Livre (CNL), wydawca, prezes wydawnictwa Editions du Cerf (jednego z najważniejszych francuskich wydawnictw z dziedzinie religii i humanistyki), autor książki wydanej przez Wydawnictwo Akademickie Dialog „Zbędni ludzie. Przekleństwo chrześcijan Bliskiego Wschodu”; Michel Eltchaninoff , filozof, dziennikarz, eseista, autor książki wydanej przez Studio Emka „Co ma Putin w głowie?”; Patrice Locmant, historyk literatury, pracownik francuskiego Ministerstwa Kultury oraz płk Frédéric Guelton, który opowie o relacjach polsko-francuskich w latach 1914-1921.

Dzieci powyżej 10 lat będą miały okazję zobaczyć film „Adama”, adaptację komiksu autorstwa Juliena Lilti i Simona Rouby. To film nagrodzony na prestiżowym festiwalu filmów animowanych w Annecy w 2016 roku i nominowany do nagrody Cezara francuskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Animowany.

**********
The 9th Warsaw Book Fair started today!
**********

Author: Artmundus