Wernisaż wystawy Jána Hubinskiego w Instytucie Słowackim już w najbliższy czwartek

Instytut Słowacki w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Jána Hubinskiego, zatytułowaną „Pseudologia Fantastica”. Wernisaż odbędzie się 14.02.2019 r. o godz. 17:30 w siedzibie IS w Warszawie (ul. Krzywe Koło 12/14a).

Ján Hubinský tworzy przede wszystkim ceramiczne rzeźby, ale zajmuje się również malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, tworzeniem instalacji oraz elementów architektury. Specyfiką jego twórczości jest unikalna umiejętność spojrzenia z żartobliwym dystansem oraz poetyckim uniesieniem na otaczający świat.

Hubinský jest samoukiem, dlatego też w jego przypadku najważniejszą szkoła sztuki było życie, a nauczycielem emocje. Początkowo obiektem twórczego zainteresowania były drewno i metal, później zaś oczarowała go ceramika. Ponieważ jego jedynym narzędziem dydaktycznym były własne obserwacje, z pewnością nie było łatwe znalezienie autorskiego stylu, czy stworzenie własnego programu, Już od samego początku wzbudzał jednak duże zainteresowanie swoim nietypowym spojrzeniem na świat, zabawnymi i fantazyjnymi dziełami, z których emanowało poczucie humoru, optymizm oraz duchowa wolność i nieuleganie konformizmom współczesnego życia.

Na wystawie oprócz obrazów prezentowane są również obiekty wykonane z popularnych materiałów, jakimi są drewno czy plastik, jednak wykorzystane w innym, nietypowym kontekście, dzięki czemu nabierają zupełnie innego charakteru.

Sam tytuł wystawy – Pseudologia Fantastica – to termin przeniesiony z psychologii, określający jednostkę chorobową jaką jest mitomania.

**********
Vernissage of the exhibition Pseudologia Fantastica by Ján Hubinský will take place in Slovak Institute in Warsaw on 14.02.2018
**********

Author: Artmundus