„Czarnobyl” – muzyka z rewelacyjnego serialu HBO już dostępna

Muzyka do miniserialu HBO „Czarnobyl” skomponowana przez Hildur Guðnadóttir trafiła w piątek, 31 maja, do serwisów cyfrowych. Premiera CD i LP we wrześniu 2019.

Hildur Guðnadóttir to islandzka kompozytorka, wiolonczelistka i wokalistka. Skomponowała muzykę do takich filmów jak m.in. „Sicario 2: Soldado” (2018), „Strong Island” (2017) czy „Maria Magdalena” (2018). Występowała i nagrywała z takimi artystami jak: Múm, Ryuichi Sakamoto, The Knife, Fever Ray i Jóhann Jóhannsson. Wydała dotąd kilka solowych albumów: „Mount A” (2006), „Without Sinking” (2009), „Leyfðu Ljósinu” (2012) oraz „Saman” (2014), które spotkały się ze znakomitym odbiorem. Jej nagrania były wielokrotnie nominowane do Islandzkich Nagród Muzycznych.

„Czarnobyl” to 5-odcinkowy serial koprodukcji HBO i Sky, którego akcja rozpoczyna się 26 kwietnia 1986 r. w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie (Związek Radziecki), gdzie w wyniku wybuchu reaktora dochodzi do największej w dziejach katastrofy nuklearnej. Uwolnione na skutek eksplozji promieniowanie radioaktywne rozprzestrzenia się na całą Ukrainę, Rosję, Białoruś, dociera także do Polski, Skandynawii i Europy Zachodniej.

Scenarzysta, twórca i producent serialu Craig Mazin rozpoczął badania katastrofy w Czarnobylu w 2014 r., korzystając z szerokiej gamy różnorodnych źródeł: książek, raportów rządowych ZSRR i spoza Związku Radzieckiego, jak również wszelkich innych dostępnych dokumentów i osobistych relacji.Rozmawiał z naukowcami zajmującymi się energią jądrową, przeprowadzał wywiady z byłymi sowieckimi obywatelami, aby możliwie jak najdokładniej odtworzyć rzeczywistość roku 1986.

W serialu występują m.in. Stellan Skarsgård, Emily Watson oraz Jarred Harris.

**********
„Chernobyl” soundtrack on sale

Author: Artmundus