35 Warszawski Festiwal Filmowy ogłasza pierwsze tytuły sekcji „Odkrycia”

Długo oczekiwane ogłoszenie o pierwszych tytułach zgromadzonych w ramach sekcji „Odkrycia” nareszcie jest! Z całego świata przywieźliśmy filmy nagradzane m.in. na Berlinale, w Cannes i na Sundance – to wyjątkowo mocna selekcja, a to jeszcze nie wszystko! (oraz 55% filmów zostało wyreżyserowanych przez kobiety).

Aurora reż. Miia Tervo, Finlandia 2019, 105’
Imprezowiczka z Laponii spotyka irańskiego uchodźcę. On ucieka przed śmiercią, a ona przed miłością. Potrzebują się nawzajem, by w końcu przestać biec. Międzykulturowy dramat romantyczny opowiedziany z mądrym poczuciem humoru i pełen czułości dla pokiereszowanych przez życie bohaterów.

Bohaterowie / Heroes / Şehitler reż. Köken Ergun, Turcja, Australia 2019, 88’
Co roku, w rocznicę bitwy o Gallipoli największej bitwy podczas I wojny światowej do Turcji ściągają tłumy turystów z całego kraju, Australii i Nowej Zelandii. Wnikliwa obserwacja utrzymywania przez państwo nastrojów nacjonalistycznych poprzez turystykę męczeństwa.

Chore, chore, chore / Sick, Sick, Sick / Sem Seu Sangue reż. Alice Furtado, Brazylia, Francja, Holandia 2019, 100’
Debiutancka love story o jasnej i ciemnej stronie miłości, która prowadzi do obsesji. Ta z kolei sięga po wszystkie narzędzia, byle tylko postawić na swoim. Nawet po voodoo. Film miał premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs.

Tylko 6,5 / Just 6.5 / Metri Shesh-o Nim reż. Saeed Roustayi, Iran 2019, 135’
Sensacyjny thriller akcji, który w bezkompromisowy sposób opowiada o niezdolności prawa do przeciwdziałania handlu narkotykami. Nawet kara śmierci, nie jest wystarczającą przestrogą. Megahit kasowy. Nagroda irańskiej publiczności na tegorocznym festiwalu w Teheranie.

Land of Ashes / Ceniza Negra reż. Sofía Quirós Ubeda, Kostaryka, Argentyna, Chile, Francja 2019, 92’
Intymna i magiczna opowieść o dojrzewaniu. Między tętniącą życiem przyrodą, bliskimi przyjaciółmi w szkole i zawsze obecnymi duchami tych, którzy odeszli, Selva musi znaleźć własną drogę do dorosłości. Pierwszy kostarykański film fabularny zaproszony na festiwal w Cannes.

Na powierzchni / Buoyancy reż. Rodd Rathjen, Australia 2019, 93’
Wstrząsająca, oparta na prawdziwych historiach opowieść o współczesnym niewolnictwie w Azji Południowo-Wschodniej. Film zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego na ostatnim festiwalu w Berlinie jako artystyczny apel do działania, ukazujący niedostrzegane naruszanie praw człowieka.

Nasze matki / Our Mothers / Nuestras Madres reż. César Díaz, Gwatemala, Belgia, Francja 2019, 77’
Ernesto jest młodym antropologiem, który pracuje dla fundacji identyfikującej ciała zaginionych w trakcie gwatemalskiej wojny domowej. Jego ojciec również zaginął. Głęboko poruszający dramat i dokument historyczny w jednym. Film nagrodzony Złotą Kamerą dla najlepszego debiutu na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Polityka jednego dziecka / One Child Nation reż. Nanfu Wang, Jialing Zhang, Stany Zjednoczone, Chiny 2019, 85’
Jak wygląda proces radzenia sobie Chińczyków z wieloletnią traumą niszczycielskiego eksperymentu społecznego nazywanego polityką jednego dziecka. Wstrząsający najlepszy film dokumentalny (Grand Jury Prize) na tegorocznym festiwalu Sundance.

Prosiak / The Pig / Praseto reż. Dragomir Sholev, Bułgaria, Rumunia 2019, 96’
Historia 13-letniego chłopca nazywanego Świnią. Gnębiony w szkole, bez pomocy w domu, pewnego dnia nie wytrzymuje i pozwala, by zadziałał instynkt. Najlepszy bułgarski film na festiwalu w Sofii (2019).

Zwierzęta / Animals reż. Sophie Hyde, Wielka Brytania, Irlandia, Australia 2019, 109’
Kto powiedział, że zabawa musi się kiedyś skończyć? Szczere, zabawne, niekonwencjonalne spojrzenie na współczesne kobiety. Film miał premierę na tegorocznym festiwalu Sundance.

*********
The 35th Warsaw Film Festival – list of the movies of „Discoveries” section

Author: Artmundus