35 Warszawski Festiwal Filmowy ujawnia pierwsze tytuły sekcji Pokazy Specjalne!

Fikcja miesza się w rzeczywistością, na wielkim ekranie spotykają się legendy i ludzie zupełnie zwyczajni. Dzięki naszej sekcji Pokazy Specjalne odżywa muzyka INXS i Liama Gallaghera oraz wspaniałych francuskich rockmanek. W lustrze odbija się islandzkie społeczeństwo w najnowszym filmie naszego dobrego znajomego Rúnara Rúnarssona. Wraca Takashi Miike i wraca „Obcy”! To prawdziwie wybuchowa mieszanka – nie przegapcie!

Ech, te dziewczyny! / Oh Les Filles! / Haut Les Filles reż. François Armanet, Francja 2019, 80’
A co jeśli francuski rock narodził się wraz z Edith Piaf? Dokument opowiadający historię francuskiego rocka w wykonaniu kobiet. Od słodkich lat sześćdziesiątych po współczesne transgenderowe hymny.

Echo / Bergmál reż. Rúnar Rúnarsson, Islandia, Francja, Szwajcaria 2019, 80’
Islandia przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Gdzieś na wsi płonie opuszczone gospodarstwo. Tuszki kurczaków paradują przez rzeźnię. Pokazany w 56 scenach słodko-gorzki portret współczesnego islandzkiego społeczeństwa. Najnowszy film reżysera nagrodzonego na WFF 2008 i 2015.

Lalka / Papicha reż. Mounia Meddour, Algieria, Francja, Belgia, Katar 2019, 105’
Algier 1997. Studentka marzy, by zostać projektantką mody, podczas gdy kraj jest w stanie wojny domowej z fundamentalistami islamskimi. Film miał premierę na ostatnim festiwalu w Cannes.

Liam Gallagher: Tak było / Liam Gallagher: As It Was reż. Charlie Lightening, Gavin Fitzgerald, Wielka Brytania 2019, 85’

Fascynujący i intymny portret jednego z prawdziwych brytyjskich oryginałów rockowych. Po raz pierwszy Liam Gallagher opowiada swoją historię własnymi słowami w charakterystycznym dla siebie stylu pełnym szczerości, uczciwości i humoru.

Mystify: Michael Hutchence reż. Richard Lowenstein, Australia 2019, 102’
Nieokiełznane zwierzę sceniczne i zamykający się we własnym kokonie samotnik. Magnetyczny, długo oczekiwany portret wokalisty, autora tekstów australijskiej grupy INXS Michaela Hutchence’a (1960-1997).

Pierwsza miłość / First Love / Hatsukoi reż. Takashi Miike, Japonia 2019, 108’
Młody bokser pomaga na ulicy dziewczynie na telefon. Jeszcze tej samej nocy ścigać ich będzie skorumpowany gliniarz, yakuza i zabójczyni wysłana przez chińskie triady. Film jednego z najbardziej znanych i kontrowersyjnych filmowców japońskich. Mistrz mieszania gatunków i stylów filmowych w spektakularnej formie.

Pewnego razu w Trubczewsku / Once in Trubchevsk / Odnazhdy v Trubchevske reż. Larisa Sadilova, Rosja 2019, 80’
Nie ważne jak bardzo starasz się trzymać romans w tajemnicy, wcześniej czy później i tak się wyda. Ciepły komediodramat o kobiecych pragnieniach na tle małomiasteczkowej Rosji. Film miał premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.

Wspomnienia: geneza „Obcego” / Memory: The Origins of Alien reż. Alexandre O. Philippe, Stany Zjednoczone 2019, 95’
W tym roku mija 40 (!) rocznica premiery kinowej filmu Ridley’a Scotta „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. Zaczęło się od 29-stronicowego scenariusza Dana O’Bannona, a skończyło na arcydziele światowego kina. Dokument śledzi proces twórczy towarzyszący powstawaniu kultowego dziś filmu. Jak to się stało, że zawładnął zbiorową wyobraźnią?

**********
The 35th Warsaw Film Festival – a special films

Author: Artmundus