Wernisaż wystawy Fero LIPTÁKA – „Pasażerowie” w Instytucie Słowackim

Instytut Słowacki w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy: Fero LIPTÁK – „Pasażerowie”, który odbędzie się w siedzibie Instytutu (ul. Krzywe Koło 12/14a) o godz. 17:30.

Fero Lipták ukończył Akademię Sztk Scenicznych w Bratysławie na kierunku scenografii filmowej. Od roku 1986 współpracował z prawie wszystkimi słowackimi teatrami, dzięki czemu zdobył uznanie nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Od roku 1991 intensywnie zajął się filmem. Z reżyserem Martinem Šulikiem współpracował przy tworzeniu najważniejszych słowackich filmów lat dziewięćdziesiątych. W roku 1990 założył niezależne stowarzyszenie teatralne Teatro Tatro. Zajmuje się malarstwem, grafiką, tworzeniem ilustracji i plakatów.

Charakterystyczna dla jego malarskiej i rysunkowej twórczości jest stylizowana postać z wielką głową i wyłupiastymi oczami. Figurka ta oscyluje gdzieś pomiędzy człowiekiem, istotą, zwierzęciem, czy zjawiskiem, które raz ma, ale innym razem nie ma określonej płci, czy wieku, nie jest to ani dziecko, ani mężczyzna, ani kobieta, ale jednocześnie jak gdyby wszystko w jednym.

**********
Vernissage of the exhibition: Fero LIPTÁK – „Pasażerowie” will take place in Slovak Institute in Warsaw tomorrow

Author: Artmundus