Punky Reggae Live 2019

   W 2018 roku, po kilku latach przerwy, powróciła Kultowa trasa PUNKY REAGGE LIVE. Jest to jedno z nielicznych wydarzeń, które promują różne gatunki muzyczne, które łączą pokolenia ludzi młodych i starszych, obeznanych z tymi gatunkami muzycznymi. Ta trasa ma pozytywny przekaz i promuje zarówno to, czego słuchacze szukają pod względem muzycznym, ale także szacunek artystów wobec siebie. Podczas bieżącej trasy PUNKY REAGGE LIVE 2019 zespoły odwiedzą 17 miast na terenie całej Polski. Trasa rozpoczęła się 22. lutego, a jej zakończenie planowane jest na 13. kwietnia w opolskim klubie NCPP .

   W sobotę, 09.03.2019 r. trasa zawitała do klubu Mayday w Głogowie. I ten wieczór zapewne jeszcze długo będzie rozpamiętywany przez uczestników koncertu. Wszystko dzięki zespołom LENIWIEC, GUTEK, THE ANALOGS i FABREN LEHRE, które wystąpiły na deskach głogowskiego klubu.

   Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół LENIWIEC, którzy zagrał niezwykle żywiołowa muzykę w rytmach ska, reggae i punka. Czuć było gorącą atmosferę, luz i dobrą zabawę. Duże wrażenie na publiczności zrobił zwłaszcza cover utworu “Zombie” słynnego The Cranberries. Publiczność zebrana wokół sceny, z każdą sekundą rozkręcała się na dobre, była energia, ekspresja, było to, czego oczekuje się od zespołu otwierającego koncert – rozruszenia publiczności. I to się zespołowi w stu procentach udało. Miejmy nadzieję, że jeszcze będziemy kiedyś mieli okazję usłyszeć Leniwca w Głogowie.

   Jako drugi na scenie zaprezentował się zespół THE ANALOGS. To zespół z wieloletnim doświadczeniem, dużym dorobkiem, to zespół uważany za jednego z prekursorów muzyki punk rockowej w Polsce. Panowie zaprezentowali utwory z całej swojej kilkunastoletniej działalności, w tym również utwory z najnowszego albumu „XIII. Ballady Czasu Upadku”. Zespół zagrał prawdziwie wybuchową mieszankę brudnego rock’n’rolla, ulicznego punk rocka i hard core’a. Świetne riffy wydobywane z gitary przez Pigułę, wspierane były charakterystycznymi wokalami Harry’ego. Świetnych numerów było dużo, ale w mojej głowie do teraz brzmią zwłaszcza dwa: „Era Techno” i „Pieśń Aniołów”. Było mocno, szybko, głośno i wszyscy świetnie się bawili.

   FARBEN LEHRE to zespół istniejący od ponad trzydziestu trzech lat, który dużo koncertuje, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Muzycy mogą się pochwalić, że występowali na scenie u boku takich firm, jak: The Exploited, New Model Army, czy Die Toten Hosen. Jak przystało na gwiazdę wieczoru muzycy dali znakomity koncert, prezentując wybrane numery z bogatej dyskografii. Publiczności nie trzeba było zachęcać do skakania, tańczenia, czy wspólnego śpiewu. Zabrzmiały między innymi „Helikoptery”, „Pasja”, czy „Defekt Muzgó”. Wokalista dzielił się też z publicznością swoimi przemyśleniami na temat sytuacji w Polsce. Poruszyły mnie zwłaszcza jego słowa o wolności słowa, o demokracji i szacunku do siebie. Mimo pięciu bisów, publiczność nie chciała wracać do domów, oczekując następnych bisów. Zespół chętnie spełniał to życzenie, dlatego też koncert trwał ponad 2 godziny.

   Trasa PUNKY REAGGE LIVE 2019 pojechała dalej, a ja już czekam na następną jej odsłonę. Szkoda, że trzeba będzie czekać aż cały rok!

tekst i zdjęcia:
Paweł „Pablo. S” Sulikowski