„Szarlatan, czyli wskrzeszenie umarłych” Karola Kurpińskiego, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego, Warszawa

   Inauguracja Sezonu Artystycznego 2017/2018 Polskiej Orkiestry Radiowej. 

   O biletach na to wydarzenie dowiedziałam się z Programu Drugiego Polskiego Radia. Radość i niedowierzanie, że bilety były dostępne. Miejsca w pierwszym rzędzie. Dobrze to, czy niedobrze. Nie wiedziałam, co o tym myśleć. W salach kinowych pierwsze rzędy nie są najlepsze, teatry to co innego… Jednak w Radiowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego będę pierwszy raz.

   Miejscówka okazała się najlepsza na sali. Sala ta, to spore pudło rezonansowe, w którym dźwięk rozchodzi się tak, że chyba w każdym miejscu odbiór jest zadowalający. Dodatkowo, pierwszy rząd pozwala na nachalne patrzenie się na wykonawców, a nawet przelotny kontakt wzrokowy. No i te wszystkie prześliczne „wiolonczelistki… A, i jeszcze są przecież słuchacze programu drugiego. Nie widać ich, ale świadomość, że to idzie w eter…

   „Szarlatan, czyli wskrzeszenie umarłych” to powstała w 1814, komiczna opera Karola Kurpińskiego. Opowiada o młodej kobiecie Julii, której przed rokiem zmarł ukochany Alfons. Obecnie jej ojciec, który jest burmistrzem miasteczka o nazwie Kwirlikwicz, pragnie jej zamążpójścia za aptekarza (pigularza) Fantuzjusza. Julia nadal jednak pozostaje w swym sercu wierna zmarłemu Alfonsowi. Tymczasem w Kwirlikwiczu pojawia się mag Alinat, który obiecuje wskrzesić zmarłego Alfonsa.

   Ta, powstała dwa wieki temu, komiczna opera zawiera wiele prawd i schematów ludzkich zachowań, aktualnych chyba po wsze czasy. Skojarzeń i podobieństw można się tu, z powodzeniem, doszukiwać bez końca. Jednakże, skojarzenia to przekleństwo, więc dajmy temu pokój.

   Staropolski tekst, zabawne sytuacje oraz przyjemna i dość lekka w odbiorze muzyka zapewnia widzom świetną zabawę. Zresztą wykonawcy, zarówno soliści, jak i muzycy, świetnie się bawili. Widziałam to, bo siedziałam w pierwszym rzędzie.

Inauguracja „mojego sezonu” rozpoczęta bardzo przyjemnie.

YSF

***********
Karol Kurpiński – „Szarlatan, czyli wskrzeszenie umarłych”, opera z 1814 do libretta Alojzego Żółkowskiego

Wykonawcy:
Polska Orkiestra Radiowa, Michał Kluza – dyrygent
Anna Wolfinger – sopran (Julia, córka burmistrza)
Anna Lubańska – mezzosopran (Konsyliarzowa Zolimani)
Tomek Rak – baryton (Fantazjusz, aptekarz)
Łukasz Załęski – tenor (Alinat, czarnoksiężnik)
Robert Gierlach – bas-baryton (Drużbant, burmistrz)
Bartłomiej Misiuda – baryton (Karmelek, sługa Alinata)
Witold Żołądkiewicz – baryton (Fabelhanc, sekretarz burmistrza)

Anna Marchwińska – przygotowanie wokalistów
Janusz Kukuła – adaptacja i reżyseria tekstów mówionych

Zdjęcie ze strony Polskiej Orkiestry Radiowej