Laura Jackson – Brian May. The Definitive Biography

   Czy kawałek drewna ze starego, nieużywanego kominka może być ważną częścią świata muzyki rockowej? Może. W tej historii do dziś jest. A wszystko zaczęło się wiele lat temu w Anglii, gdy pewien chłopiec marzył o prawdziwej gitarze elektrycznej. Niestety ani jego samego, ani jego ojca nie było stać na jej kupno. Ojciec był majsterkowiczem, chłopak studiował fizykę. Postanowili, że razem taką gitarę zbudują. I zrobili ją. Za cenę kilku funtów, swojej wspólnej pracy i własnego czasu. Powstała z kawałka drewna z byłego komika. Harold May pomógł swojemu synowi Brianowi stworzyć jedną z najbardziej rozpoznawalnych gitar w muzyce rockowej – Red Special.

   Brian May zawsze mógł liczyć na pomoc swoich rodziców Ruth i Harolda May. Ich jedyny syn dzieciństwo i okres dorastania miał spokojny. Rodzice wspierali syna nie tylko w nauce i rozwijaniu zdolności intelektualnych, ale także umożliwiali mu podążanie za swoimi pasjami muzycznymi. I te dwie dziedziny w zdecydowanej większości wypełniają życie młodego Briana. Aż w końcu nadchodzi moment wyboru, który ma odcisnąć piętno nie tylko na jego całej późniejszej przyszłości, ale także na całej historii muzyki rozrywkowej. Rezygnując z doskonale zapowiadającej się kariery naukowej, Brian decyduje się na karierę muzyczną. Rodzice nie są zadowoleni. Do czasu…

   Pozycja Laury Jackson to na razie jedyna biografia Briana Harolda Maya – jednego  z najbardziej znanych muzyków rockowych. W swojej książce autorka skupia się na rzeczywistym przedstawieniu postaci gitarzysty na tle zespołu Queen oraz w jego prywatnym życiu. Jest to o tyle ciekawe, że większość opracowań dotyczy zazwyczaj nietuzinkowej postaci Freddiego Mercury’ego lub całej kapeli. Tym razem jest inaczej. Mamy możliwość poznawać historię Queen z perspektywy gitarzysty i na odwrót, gdy poznajemy życie Briana pod wpływem wydarzeń w samym zespole. I tak Laura Jackson ukazuje nam, jak rozwód i małżeństwo Briana z Anitą Dobson oraz śmierć ojca wpłynęły na jego funkcjonowanie w zespole. Z drugiej strony przedstawia jak trasy, rozłąka z najbliższymi, czy śmierć Freddiego wpłynęły na życie prywatne Briana.

   Książka jest wciągająca szczególnie poprzez perspektywę ukazania gitarzysty i założyciela Queen na tle grupy. Ale inaczej chyba byłoby to niemożliwe. Ich historia jest nierozerwalnie związana. Niewątpliwym atutem książki jest także przedstawienie życia Briana w sposób nienaruszający jego prywatności, co w dzisiejszym świecie ekshibicjonizmu wielu artystów nie jest już tak częste. Dodatkowo, w tekście opracowania zawarto wiele wypowiedzi, fragmentów wywiadów i opinii osób związanych z zespołem, co także podnosi wartość merytoryczną książki. Minusem może być fakt wydania tej pozycji jedynie w języku angielskim. Nie spotkałem się z żadnym tłumaczeniem, ani polskim wydaniem. A więc polecić mogę tylko tym, co językiem ojczystym Briana Maya władają w stopniu wystarczającym do zrozumienia i radości z czytania.  

Adam Ilarz

METRYCZKA

Tytuł: Brian May. The Definitive Biography

Autor: Laura Jackson

Państwo: Wielka Brytania

Wydawnictwo: Portrait Books

Rok wydania: 2007

Stron: 246