Zadie Smith – Lost And Found

   Brytyjska pisarka Zadie Smith – jak sama twierdzi – nie umie pisać opowiadań. Nie umie, bo nie musiała ich pisać, albowiem nie było na nie zapotrzebowania w kraju, w którym mieszka. Ponieważ jednak chciała spróbować swoich sił na rynku amerykańskim, zdecydowała się podjąć wyzwanie i zmierzyć się z krótką formą, która w USA cieszy się wielka popularnością.

   Trzy zamieszczone w zbiorze, zatytułowanym „Lost And Found” opowiadania powstały w różnych okresach, ale wszystkie trzy pokazują, że mimo braku doświadczenia, Zadie Smith daje sobie znakomicie radę w pisaniu opowiadań. A ponadto zachowuje swój styl. Owszem zmuszona jest do robienia skrótów, do licznych ograniczeń w opisach czy dialogach, ale wcale nie wpływa to na specyficzny styl pisarki.

   Podobnie, jak w powieściach Smith, bohaterami tych trzech opowiadań są ludzi inni, osobni. Ludzie, którzy – nawet jeśli nie powiedziane to zostało bezpośrednio – „przeżyli swoje”, doświadczyli zdarzeń, które odcisnęły swoje piętno na reszcie ich życia. Spowodowały, że nie potrafili się odnaleźć w obecnej rzeczywistości jak bohaterka „Martho, Martho”, która szukała swojego miejsca, która mamiła się, że je odnajdzie w nowym miejscu zamieszkania, pracy, w nowych zainteresowaniach. Czy jak bohater „Hanwell w piekle”, który do końca wierzył, że zamieszka ze swymi córkami. On nie poddawał się, pracował, pomagał innym, przygotowywał swój dom na przyjęcie tych, które nigdy w tym mieszkaniu pojawić się nie mogły. W ten sposób nie tylko chciał scalić rodzinę, ale też walczy z demonem przeszłości. I wreszcie trzecia bohaterka – Fatou. Obca w obcym mieście, chcąca tylko pracy i spokoju, próbująca się zintegrować w nowej rzeczywistości, ale wciąż pozostającą tą obcą, tą inną, tą gorszą. Tą, którą często mijamy na ulicy, nie zdając sobie sprawy kim jest, co czuje, co przeżywa. Równie często, w ogóle jej nie zauważamy.

   Trzy krótkie, mocne, docierające bardzo głęboko opowiadania. Bardzo w stylu Zadie Smith. Mam nadzieję, że autorka na nich nie poprzestanie, że wkrótce dane nam będzie przeczytać kilka kolejnych, równie intrygujących.

Ray

METRYCZKA:
Autor: Zadie Smith
Tytuł: Lost And Found
Państwo: Wielka Brytania
Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 2015
Stron: 160

Recenzja ukazała się na stronie Agencji Metal Mundus w 2015 roku