LORIEN – Cialo na pół (wydanie własne, 2017)

LORIEN – Cialo na pół (wydanie własne, 2017)

01. Ciało na pół
02. Mów do mnie

Skład:
Inga Habiba – wokal
Piotr Kazała – gitara, sample
Rafał Głogowski – perkusja
Dariusz Goc – bas
Krzysztof Szmytke – lira korbowa
 
   Nazwa LORIEN dotarła do mych uszu przed wieloma latami, ale przyznaję, że nie pamiętałem muzyki zespołu. Dopiero zaproszenie na koncert grupy w warszawskim klubie OKO otworzył mi oczy (i uszy) na jej kompozycję. Poza możliwością obejrzenia zespołu, wysłuchania starszych i nowych utworów, moja domowa płytoteka została wzbogacona o najnowszy singiel zespołu, zatytułowany „Ciało na pół”.

   To malutka płytka, zawierająca tylko dwa utwory, ale w bardzo dobrym stopniu ukazująca obecną twarz grupy. Zawiera muzykę nową, ale – jak wnoszę z porównania nowych numerów do starszych – będącą rozwinięciem poprzednich dokonań zespołu. Najprościej można ją określić jako gotycki rock, w klasycznym jego wydaniu. Ten gotyk wynika zarówno ze sposobu grania, charakterystycznej, oryginalnej, delikatnej gitary, zerkającej w stronę prog rocka sekcji rytmicznej i nadającej specyficznego klimatu tej muzyce lirze korbowej. Właśnie klimat tej muzyki oraz specyficzny, charakterystyczny wokal Ingi powoduje, że mamy natychmiastowe skojarzenia z gotycka muzyką. Jest w tych utworach jakaś magia, jest specyficzna atmosfera, jest tajemnica, ale są też bezpośrednie, intrygujące teksty wokalistki. Teksty dotyczące związków damsko – męskich, oczekiwań, marzeń i… rzeczywistości. Pięknie zaśpiewane (dykcja Ingi jest rewelacyjna), podane w odpowiedni, zniewalający sposób nabierają zdecydowanie większej mocy.

   Mam nadzieję, że te dwie kompozycję będą zapowiedzią kolejnego dużego krążka zespołu. Bo jeśli wszystkie następne utwory będą podobne, to już wiem, że będzie to bardzo ciekawa, klimatyczna, intrygująca płyta. A na razie, w oczekiwaniu na album i – mam nadzieję – następny koncert zespołu, kolejny raz włączam ten singielek. I od razu robi się miło!

Ray