Exterminator – reż. Aldona Figura

   „Exterminator” to komedia muzyczna, którą można zobaczyć w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jest jeszcze film „Gotowi na wszystko. Eksterminator”, ale filmu nie widziałam. Mogę jedynie napisać o sztuce, do której obejrzenia skłoniły mnie pewne okoliczności jubileuszowe. Bilety do teatru to taki mój prezent dla bardzo wyjątkowej dla mnie osoby, która pewnie kiedyś marzyła o karierze rockmana. Przyznam się, że miałam przeczucie, że to będzie prezent trafiony…

   „Exterminator” opowiada o zespole death metalowym, a właściwe o kapeli garażowej, która najlepsze czasy ma za sobą. Dziś grupa przyjaciół (dojrzałych mężczyzn) spotyka się, by pograć, oderwać się od codziennych obowiązków, pomarzyć, pogadać, pokłócić się … Nie odnieśli sukcesów na rynku muzycznym, ale mają siebie i to im daje pewien rodzaj szczęścia.

   Jak przystało na rasową kapelę death metalową mają motto: „Zero kompromisów”. Ich szczęście burzy propozycja wójta, która jest zapowiedzią wielkiego zarobku. Warunkiem jest, by bezkompromisowa grupa death metalowa zagrała na dożynkach… KARIERA = KOMPROMIS.

   Przyznaję, że to bardzo zabawna komedia muzyczna. Cała sztuka jest splotem doskonałej gry aktorskiej oraz części koncertowych. Jak to na koncertach bywa, aktorzy wchodzą w interakcje z publicznością, więc pewnie niektóre sceny są improwizacją. Publiczność reaguje bardzo żywo, tak jak na koncertach. Aktorzy grają świetnie. Warsztat aktorski i muzyczny są równie dobre. Scenografia to zwyczajna scena koncertowa i instrumenty. Wystarczy, nic więcej tu nie jest potrzebne.

   Sztuka Przemka Jurka to bardzo lekka i przyjemna propozycja na spędzenie miłego wieczoru. Mój pomysł na prezent był jak najbardziej trafiony. Był śmiech, świetna zabawa bisy, ale i refleksja: gdzie jest granica kompromisu? Może to i dobrze, że nie wszystkie marzenia się spełniają.

YSF

METRYCZKA
tekst: Przemek Jurek na podstawie książki „Kochanowo i okolice”
dramaturgia: Piotr Rowicki
reżyseria: Aldona Figura
scenografia, kostiumy: Jan Kozikowski
konsultacje muzyczne: Piotr „Anioł” Wącisz, Bartek Gamracy
aranżacje muzyczne: Piotr „Anioł” Wącisz, Paweł Domagała
obsada: Paweł Domagała, Kamil Siegmund, Sebastian Skoczeń, Przemysław Kosiński, Henryk Niebudek, Agata Wątróbska, Zuzanna Grabowska
premiera: 10.07.2015

Teatr Dramatyczny, Scena na Woli im. T. Łomnickiego