Trzecia młodość Bociana – reż. Emilian Kamiński

   No i mamy nowiusieńki rok 2018. Jednak zanim zmienił się rok, był jakże wyczekiwany Sylwester. Czy masz pomysł jak go spędzić, kiedy dawni  znajomi mają swoje życie, a i Ty masz swój „światek” do, którego już nie bardzo lubisz zapraszać obcych… ? Jest taki jeden sprawdzony sposób, aby ten wieczór był jednak wyjątkowy. TEATR. Cudem znalazłam wolne miejsca w Teatrze Kamienica, a tytuł spektaklu niewiele mi mówił – ” Trzecia młodość Bociana”. Jak wiadomo, bociany oprócz dzieci przynoszą szczęście, więc zapadła decyzja i w tym roku Sylwestra spędziłam (między innymi) w teatrze.

   „Trzecia młodość Bociana” to sztuka współczesna. Napisana i wyreżyserowana została przez założyciela tego teatru, pana Emiliana Kamińskiego, który zagrał również rolę tytułowego Bociana. Sztuka ta swoją premierę miała 2 września 2017 roku.

   Pan Bocian (Emilian Kamiński), podstarzały uwodziciel, muzykant i alkoholik, po śmierci drugiej żony porzuca prowincję i rozpoczyna nowe życie w Warszawie. A tu jest oczywiście kłopotliwym gościem swego syna i synowej. Jego obecność „nieco” ubarwia i komplikuje warszawskie życie młodej parze państwa Bocianów. Rodzinne pretensje i nieporozumienia mogą doprowadzić do rozpadu małżeństwa. Być może jednak Bocian przyniesie szczęście…

   Przyznaję, że lubię pana Emiliana i bardzo się ucieszyłam, że będę gościć w jego teatrze, czyli w jego drugim domu. Założyciele włożyli w Kamienicę całe serce (to widać). Kamiński, człowiek orkiestra, podczas przedstawienia dał z siebie wszystko, a zrobił to z taką lekkością… Bawił publiczność i sam się dobrze bawił. Pozostali aktorzy też świetnie wypadli. Dialogi były przekomiczne, często dyskretnie komentujące obecną rzeczywistość. Nie przypominam sobie, abym wcześniej tak głośno śmiała się w teatrze. Nie miało to jednak pustego, rechoczącego, kabaretowego charakteru. Takie zabawne dialogi, pewnie niejednokrotnie, padają w wielu domach i właśnie dlatego salwy śmiechu, wśród publiczności wybuchały bardzo często. Nasuwa się klasyczne pytanie: „Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie”, ale to fajny, zdrowy śmiech.

   Sztuka „Trzecia młodość Bociana” okazała się trafionym wyborem na przyjemne spędzenie wieczoru Sylwestrowego. Oczywiście w inne dni to także będzie dobry wybór, choć wina pewnie podawać nie będą…

   Wciąż jeszcze urzeczona nowo poznaną, bocianią rodzinką, wszystkim tym, których niebawem odwiedzą „Bociany” i nie tylko… życzę do siego roku.

YSF

METRYCZKA:

Tekst na podstawie: Simon Moss – „Merry Widower” (na motywach „Tom Dick And Harriet”  Johnniego Mortimera i Briana Cooke’a)

Opracowanie tekstu: Emilian Kamiński

Reżyseria: Emilian Kamiński

Współpraca kostiumograficzna: Agnieszka Prokopczuk

Multimedia: Andrzej Kałuszko

Kierownik produkcji: Katarzyna Malenka

Obsada: Milena Staszuk, Małgorzata Sadowska, Sylwia Gliwa, Emilian Kamiński,Wojciech Solarz, Hanna Konarowska

Premiera: 02.09.2017