Wąż i ona – reż. Dominika Maria Malczyńska

   W ten weekend udało mi się wyszukać ciekawe wydarzenie na niedzielny wieczór. Klub „niePowiem” przy Nowym Świecie udostępnił swoją salę na zaskakujący, repertuarowy spektakl  Teatru I.N.N.I. tym razem zagrany w ramach projektu „Międzypokoleniowy Raut z Fredrą”, realizowany ze środków Wydziału Kultury i promocji Urzędu Dzielnicy Śródmieście oraz biorący udział w III edycji konkursu inscenizacji Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

   Salka mała, krzesełka twarde, na scenie kołdra i baldachim… gasną światła i ku mojemu zaskoczeniu aktorzy mówią wierszem, cytują tekst Fredry. Złapałam się za głowę, lecz po kilku minutach umysł przywykł do odmiennej składni, słów nie z naszej epoki. Łatwo wsiąkłam w klimat tej zabawnej komedii o erotycznych perypetiach czwórki aktorów, ich (nie)moralności, zdradzie, szlochach i uniesieniach. Aktorzy przemykali pomiędzy widownią, osadzali sceny to z boku to z tyłu widzów. Historia opowiedziana językiem  zardzewiałym, lecz ubrana w nowoczesny świat z komórkami, narkotykami i alkoholem.

   Aktorzy dawali z siebie wszystko ,a bliskość między sceną i widzem powodowała, że nie raz podskoczyłam, na przykład w scenach, gdy Elwira w szale wykrzykiwała swoją złość, Justysia kusiła, czy też panowie topili żale w kieliszku. Nie znałam tej sztuki Fredry do tej pory, ale – jak się okazuje – nie tylko „Zemstę” warto przeczytać. Historia jest  błyskotliwa, zaskakująca, dowcipna, choć dotyczy zdrad i zachowań oburzających dla większości społeczeństwa. Miło spędziłam czas i – jak sądzę – reszta widowni także, bo każdy wychodził uśmiechnięty.

   Spektakl był częścią cyklu wydarzeń artystyczno-warsztatowych, organizowanych przez Fundację Act4Art imienia Meisnera, Teatr I.N.N.I oraz klub „nie Powiem”. W ramach wydarzeń, można zapisać się na zajęcia taneczne z Żorą Koroliov, czy też warsztaty głosowe, aktorskie lub po prostu przyjść na potańcówkę międzypokoleniową. Zapisy i więcej informacji można uzyskać pod adresem email: fundacja.act4art@gmail.com

M.A.G.

METRYCZKA

tekst: Aleksander Fredro

adaptacja i reżyseria: Dominika Maria Malczyńska

scenografia: Wojciech Paweł Rygalski

kostiumy: Dominika Maria Malczyńska, Wojciech Paweł Rygalski

choreografia: Żora Korolyov

obsada: Dominika Maria Malczyńska, Judy Turan, Paweł Ferens, Patryk Pawlak