Marek Napiórkowski w Nowym Świecie Muzyki

   W poniedziałek, 16 września 2019 w Nowym Świecie Muzyki odbyło się kolejne powakacyjne spotkanie promocyjne w ramach „Piątków z Nową Muzyką”. Tym razem gościem Studia U22 był znakomity gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski, a bezpośrednim powodem spotkania z artystą było wydanie jego nowego albumu, zatytułowanego „Hipokamp”. Płyta ukaże się już w najbliższy piątek, czyli 20.09.2019 r.

   A warto po nią sięgnąć, bo to dzieło ze wszech miar udane. Od wyglądu zewnętrznego (dla mnie to istotny element) po oczywiście same kompozycje. Zebrani w NŚM, licznie przybyli goście mieli okazję wysłuchać kilku nagrań, które zachwycały zarówno tematami muzycznymi, jak i przede wszystkim mistrzowskim wykonaniem.

   Mistrz gitary opowiedział m.in. o początkach tego projektu. Zaczęło się od propozycji zagrania dwóch coverów Davida Bowie (obydwa utwory: „Absolute Beginners” i Space Oddity” znalazły się na tej płycie) podczas specjalnego koncertu poświęconego temu wybitnemu artyście. Koncert odbył się w radiowej „Trójce”.

   Miał być tylko koncert, ale skład osobowy ówczesnego trio tak dobrze ze sobą współgrał, że panowie postanowili zrobić całą płytę. A że zespół tworzyli znakomici muzycy, więc nie dziwi, że chcieli ze sobą współpracować. Poza Markiem Napiórkowskim, trio tworzyli: perkusista Paweł Dobrowolski i (multi)klawiszowiec Jan Smoczyński. W celu urozmaicenia nagrań, panowie zaprosili do współpracy saksofonistę Adama Pierończyka, który nagrał intrygujące partie saksofonu w dwóch utworach, oraz brazylijskiego „przeszkadzacza” Luisa Ribeiro, który wzbogacił instrumentarium projektu o brzmienie licznych instrumentów perkusyjnych. Efekt końcowy ich wspólnych działań jest powalający.

   Marek Napiórkowski w rozmowie z dziennikarzem Tok FM Ryszardem Wojciulem wspomniał o początkach profesjonalnej kariery (30 lat grania, udział w nagraniu ponad 150 płyt, w tym kilku własnych, współpraca z największymi muzykami świata), opowiedział szczegółowo o wszystkich muzykach, którzy wzięli udział w nagraniu płyty „Hipokamp”, zachęcił też do udziału w koncertach, albowiem tych zaplanowanych jest całkiem sporo (w każdej trasie weźmie udział inny muzyk obsługujący instrumenty perkusyjne).

   Mieliśmy również okazję zobaczyć dwa premierowe klipy, przygotowane do utworów: „Hipokamp” i „Brainstrom”. Opierają się one na zarejestrowanym kamerami procesie nagrywania płyty przez muzyków. Świetne zdjęcia z rewelacyjnym montażem powodują, że muzyka projektu nabiera jeszcze innego oblicza.

   Cieszę się, że mogłem posłuchać tak znakomitej muzyki na tak znakomitym sprzęcie (Sveda Audio) i w takim wyjątkowym miejscu. Dziękuję Studiu U22 za zaproszenie i wszystkim, z którymi mogłem porozmawiać o tak lubianej przez nas muzyce.

Ray

Zdjęcia: Darek Kawka/ZPAV