Nagrobki w Nowym Świecie Muzyki

   W czwartek, 03. października zrobiło się w Nowym Świecie Muzyki trochę dziwnie… Mieliśmy bowiem okazję spotkać się z zespołem Nagrobki. Przygaszone światła nad publicznością, czerwień za plecami muzyków stanowiły znakomite tło do ciekawej muzyki i oryginalnych tekstów zespołu.

   Panowie z Gdańska promują swój nowy album, zatytułowany „Pod ziemią”, zatem był powód, by porozmawiać, zarówno o procesie tworzenia kompozycji (intrygująca mieszanka różnych stylów), pisania tekstów (oczywiście związanych ze śmiercią, ale pisanych z wyraźnym przymrużeniem oka) i nagrywania płyty, ale też o przygodach podczas kręcenia teledysków, które zresztą mieliśmy okazję obejrzeć. Wspomnieli też o muzykach, którzy pomogli im w nagraniu płyty, a byli to: basista Olo Walicki oraz Mikołaj Trzaska, który m.in. zagrał świetna partie na klarnecie basowym w jednym z utworów.

   Nie zabrakło wspomnień z historii, czyli paru słów o kapeli Gówno, o wystawach i pracy na uczelni artystycznej. Oczywiście rozmowy były przerywane muzyką. Wysłuchaliśmy całej płyty, przy czym warto dodać, że każdy utwór został „przerobiony” na specyficznie rozumiane lyric video… poza jednym, w którym zamiast liter pojawiła się historia obrazkowa. Te wizualizacje zespół zamierza wykorzystać podczas koncertów.

   Muzycy Nagrobków to ludzie o wyjątkowym poczuciu humoru, o raczej cynicznym spojrzeniu na rzeczywistość, dlatego też rozmowa obfitowała w liczne żarty, dzięki czemu zamiast grobowego nastroju było bardzo wesoło.

   Warto wspomnieć, że muzycy Nagrobków mają w swoim dorobku muzykę stworzoną do spektakli teatralnych (m.in. do „słowa o Jakubie Szeli”), obecnie pracują już nad następnymi kompozycjami, tym razem do adaptacji „Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią”.

Ray

Zdjęcia: Darek Kawka/ZPAV