Cydr Lubelski Spragnieni Lata ogłosił tegoroczny skład

   Czy można połączyć ideę feminizmu z piciem łagodniejszego, ale jednak alkoholu? Jak udowadnia firma Ambra, można…

   Na spotkaniu zorganizowanym w dniu 18.04.2018 r. w wyjątkowym dla Warszawy miejscu, w budynku The Tides, mieszczącym się tuż nad Wisłą, z którego okien można podziwiać płynącą rzekę, kołyszące się, zielone już drzewa praskiej strony oraz fragment mostu Poniatowskiego z wystającym zza niego Stadionem Narodowym, wzięli udział przedstawiciele firmy oraz zaproszeni goście. Albowiem promocja nowych produktów lubelskiej firmy odbyła się pod nazwą „Feminizm przyjemności”.

   Chwytliwe hasło spotkania wiązało się z nowym, równie chwytliwym hasłem całej kampanii, czyli „Lubię tak”. To, jak zaznaczył pan prezes Robert Ogór, odwrócenie hasła „Tak lubię”, które można zrozumieć jako potwierdzenie sugestii innej osoby, jako przyzwolenie zrobienia czegoś, co chcą, co proponują inni. „Lubię tak” ma oznaczać, że osoba sama decyduje, co i jak lubi. Stwierdza, a nie potwierdza. Informuje, nie przytakuje. Prezes zachęca, abyśmy przestali bać się przyjemności. Przyjemność nie powinna być tylko dodatkiem, nie powinna być słabością, winna być źródłem tego, co dla nas dobre. „Twórzmy przestrzeń dobra, namnażajmy przyjemności”.

   A skąd zatem feminizm? No właśnie z hasła „Lubię to”! Bo feminizm oznacza m.in. chęć decydowania. Decydowania przez konkretną kobietę w konkretnej sytuacji, w pracy, w domu, w związku, wreszcie w sprawach własnej przyjemności. A Ambra, dzięki swoim produktom ma właśnie pomóc w czerpaniu przyjemności. Firma promuje zatem lekkie wina na lato, które trafiają głównie w gust pań (70 % win Cin&Cin piją kobiety), chociaż i panowie zapewne chętnie z nich skorzystają…

   Swoimi zapatrywaniami na feminizm podzieliły się dwie panie. Natalia Przybysz zwróciła uwagę, że feminizm bywa różnie rozumiany, dla niej – obok tak znaczących haseł, jak walka o wolność i sprawiedliwość – jest przede wszystkim wyrazem chęci, by być sobą, by mieć możliwość wyrażania swojego zdania, a przez to by tworzyć dobro. Zachęcone przez prowadzącą spotkanie panią Dorotę Wellman panie zgodziły się powiedzieć o tym, co lubią, co sprawia im przyjemność. To wino u taty we Włoszech, to śpiew i aktorstwo oraz podróże (Monika Mariotti) i własnoręczne robienie hummusu, najlepiej z użyciem moździerza, ale też nauka, np. współczesnego tańca. (Natalia Przybysz). Pani Monika zwróciła uwagę na kulturę picia wina we Włoszech. Przypomniała, że tam (w sumie nie tylko we Włoszech, ale w większości państwo południa Europy) picie tego napoju jest na porządku dziennym. Ale to picie dla przyjemności, wino się sączy, a w międzyczasie rozmawia. Wino jest pretekstem do spotkań, spotkania nie mogą obyć się bez wina. Obie panie zauważyły również, że i w Polsce zmienia się kultura picia wina. Pije się go więcej i inaczej. I na pewno spora w tym rola kobiet.

   Ciekawym spostrzeżeniem podzielił się również prezes Ogór, twierdząc, że wino pije się też na północy kontynentu, ale w tym regionie jest ono powiązane z kulturą, jest wyrazem pewnego awansu społecznego, większego zainteresowania kulturą. Chociaż na razie proporcje nie wyglądają najlepiej (80% przypada na wódkę i piwo), a zaledwie 7% na wino, to jest szansa, że ta różnica będzie się zmniejszać.
Firma ma nadzieję, że latem rozwinie się tendencja do picia wina w celu orzeźwienia. Że piwo (75 % ludzi pijących dla orzeźwienia stanowią mężczyźni, którzy głownie wybierają piwo) zyska konkurenta w postaci delikatniejszych, często gazowanych win. Firma tworzy w tym celu zarówno wina Prosecco, jak i specjalne Fresco Frizzante o owocowych smakach (w tym roku pojawiły się smaki: truskawkowy oraz mango z brzoskwinią), wino jest sprzedawane w małych, podręcznych i zakręcanych butelkach, co zdecydowanie ułatwia, zakup, noszenie, ale też otwieranie butelek). Nie mogło oczywiście zabraknąć informacji o cydrze, który przebojem wdarł się do naszych domów, zwiększa się ilość pitego cydru, napoju o niewielkiej zawartości alkoholu, a znakomitego, produkowanego z polskich jabłek. Poza klasycznym, dostępny jest już w sprzedaży cydr niefiltrowany.

   Można zadać pytanie, skąd ARTMundus na spotkaniu o winie? Cóż powody są dwa. Swego czasu na blogu raymundus przez chwilę był dział poświęcony napojom alkoholowym (być może wróci w ramach tej strony), ale też Cydr Lubelski jest organizatorem siódmej już trasy koncertowej, zatytułowanej „Cydr Lubelski. Spragnieni lata”.

Nie zabraknie takiej trasy i w tym roku. Znane są już nazwiska wykonawców:
– Smolik/ Kev Fox
– Marcelina
– Kasia Lins
– Bitamina

Daty koncertów:
– 14.07.2018 – Wrocław
– 21.07.2018 – Warszawa
– 04.08.2018 – Gdańsk
– 11.08.2018 – Poznań
– 15.09.2018 – Lublin
Ostatni, lubelski koncert połączony jest ze Świętem Młodego Cydru.
Koncerty są plenerowe, otwarte dla wszystkich. A na nich, poza znakomitą muzyką, będzie można się napić orzeźwiającego Fresco Frizzante…

Ray

**********

Poniżej oficjalna informacja prasowa, dotycząca tegorocznej edycji trasy:

   Duet Smolik//Kev Fox, Marcelina, Kasia Lins i Bitamina zagrają podczas 7. edycji trasy koncertowej CYDR LUBELSKI SPRAGNIENI LATA. – Łączy ich pasja i kreatywność, ale każdy z nich ma swój sposób na zaczarowanie publiczności – zapowiada Novika.

   Tegoroczna trasa Cydr Lubelski Spragnieni Lata startuje 14 lipca we Wrocławiu. Potem zagości w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Lublinie, gdzie 15 września odbędzie się wielki finał połączony z Lubelskim Świętem Młodego Cydru. Artyści już zapowiadają, że na plenerowe lato szykują nowości! Będzie energetycznie i orzeźwiająco.

– Cydr Lubelski Spragnieni Lata pokazuje najciekawsze osobowości polskiej sceny muzycznej – mówi Tymon Tymański, dyrektor artystyczny projektu. – Stawiamy na naturalność, autentyczność i różnorodność. W tym roku zabrzmi hip-hop podrasowany jazzowymi klimatami w wydaniu Bitaminy; bardzo osobisty soul z nowego krążka Kasi Lins; alternatywny, wzbogacony elektronicznymi brzmieniami pop Marceliny i wreszcie zupełnie nowy, zaskakujący projekt znanego z klubowych, akustycznych brzmień duetu Smolik//Kev Fox. Artyści z pogranicza sceny polskiej i brytyjskiej zapowiadają materiał z nowej epki, idealny na plenery, energetyczny i zachęcający do tańca – dodaje mówi Tymon Tymański.
Z muzykami trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata rozmawiała już piosenkarka i dziennikarka radiowa Novika.

– To artyści, których łączy pasja do muzyki i wielka kreatywność. Każdy z nich ma swój styl i konsekwentnie podąża za swoimi pomysłami. Ważne jest też ich obycie ze sceną, każdy na swój sposób potrafi zaczarować publikę. Co prawda Kasia Lins działa na rynku od niedawna, ale wkracza na polską scenę z imponującą siłą i na pewno ta trasa to potwierdzi. Z kolei Smolik i Kev będą mogli pokazać „młodziakom”, jaka drzemie w nich energia sceniczna, bo Kev nawet z ballady potrafi zrobić ognisty numer – zapowiada Novika.

   Skład 7. edycji najbardziej orzeźwiającej trasy koncertowej w Polsce dołącza do takich artystów, jak: Iza Lach, Bovska, Dwa Sławy, Natalia Przybysz, Tymon Tymański, Marika, L.U.C, Skubas, Julia Marcell, Xxanaxx, Rita Pax, The Dumplings, Gooral, Natalia Grosiak i Krzysztof Zalef Zalewski. W ciągu 4 lat ekipa Cydru Lubelskiego zagrała 40 koncertów dla ponad 100-tysięcznej publiczności w 23 polskich miastach.

– Zapraszamy na trasę muzyków, którzy są autentyczni i nawiązują świetny kontakt z publicznością. To nasza recepta na świeżość. Tak samo robimy Cydr Lubelski, z prawdziwych, polskich jabłek w procesie naturalnej fermentacji. A wracając do trasy… Tego lata usłyszymy piosenki jeszcze nieznane szerszej publiczności, które dopiero mają ukazać się na płytach, zapowiadają się więc naprawdę ekscytujące wakacje. Robimy muzyczny ferment – podkreśla Robert Walewski, współtwórca trasy i Brand Manager Cydru Lubelskiego, którego strefy orzeźwienia będą chłodziły gorące emocje podczas koncertów.

– Cieszę się, że mogę być częścią trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. Każdy z nas jest bardzo różny, ale o to właśnie chodzi, by ta różnorodność była widoczna podczas koncertów i inspirująca dla publiczności – mówi Kasia Lins, której występ będzie jednocześnie debiutem na plenerowej scenie.
Sesję zdjęciową promującą tegoroczną trasę Cydr Lubelski Spragnieni Lata wykonał znany fotograf portretowy, ambasador Fujifilm Szymon Szcześniak.

– Trasa Cydr Lubelski Spragnieni Lata to świetny i bardzo fotogeniczny projekt – mówi Joanna Czechowska, PR and Communications Manager Fujifilm. – Dlatego my też dla fanów lata, orzeźwienia i dobrej muzyki szykujemy mnóstwo niespodzianek w strefach Instax.
Instax – kultowy aparat do fotografii natychmiastowej – jest partnerem trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata.

LINE-UP TRASY CYDR LUBELSKI SPRAGNIENI LATA 2018

Obowiązki wynikające z zabawy
Hip-hop, jazz i połamane bity najlepiej charakteryzują Bitaminę, czyli Amara, Mateusza i Piotra, muzyków, którzy grają razem już od 2005 roku. Bilety na ich koncerty wyprzedają się zaraz po ogłoszeniu daty, a pełne fantazji albumy, od ,,Listów Janusza’’ przez „Plac Zabaw” po najnowszą „Kawalerkę”, spotykają się z niesamowicie pozytywnym odbiorem słuchaczy. Ostatni krążek, pełen odniesień do osobistych doświadczeń, błyskawicznie stał się hitem na kanale YouTube. Do trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata muzycy Bitaminy podchodzą entuzjastycznie.
– Ciekawi mnie różnorodność. Osoby, które z nami jadą, pochodzą z różnych światów muzycznych, indywidualnie podchodzą do muzyki, różnie wszystko interpretują – mówi Piotr.
Na stwierdzenie, że ich głównymi atutami są naturalność i autentyczność, Amar odpowiada: – My po prostu robimy swoją muzykę, wymyślamy ją, chłopaki ją grają i ludziom się to podoba. I jest świetnie! – A Piotr dodaje: – Jestem bardzo dumny z zespołu, ponieważ dla nas to dalej jest zabawa. Ale w momencie, w którym ktoś nas prosi o bycie profesjonalnym, potrafimy się przełączyć. Staramy się być odpowiedzialni w swoich obowiązkach, które wynikają z zabawy.

Radość i beztroska
– Przede wszystkim nastawiam się na to, aby zagrać nową płytę i nowe rzeczy. A jeśli stare, to zupełnie inaczej i to jest w zasadzie najfajniejsze. Trasa Cydr Lubelski Spragnieni Lata będzie tak naprawdę premierą mojego nowego projektu – podkreśla Marcelina, której najnowsza płyta ma ukazać się jesienią.
Za swój debiutancki krążek „Marcelina” otrzymała nominację do Fryderyków. Była to pierwsza z szeregu nagród w jej karierze. Jej singlowa piosenka ,,Karmelove’’, w której gościnnie wystąpił Piotr Rogucki, podbiła serca słuchaczy, osiągając ponad 17 milionów wyświetleń na YouTube. Artystka wystąpiła m.in. na Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Cook Live czy Woodstock, a także na koncertach w Londynie, Paryżu czy Japonii. Podczas trasy Spragnieni Lata zaprezentuje materiał, który za sprawą producenta płyty Kuby Karasia (The Dumplings) został wzbogacony elektronicznymi brzmieniami. Jak sama mówi, to swoboda i naturalność wpłynęły na radosny, beztroski klimat najnowszych piosenek.
– Jestem totalnie zajarana tym line-upem! Uwielbiam Kasię Lins (…) Jestem zakochana w jej debiucie i w ogóle w niej, jej wizerunku. A „Kawalerka” Bitaminy to jest moja ulubiona płyta. Słucham jej w samochodzie i jeśli mogę zdradzić szczególik ze swojej prywaty, to „Pytanie do niej” jest moją i mojego chłopaka ukochaną piosenką. (…) Więc jak dowiedziałam się, że będę z chłopakami podróżować i grać tę trasę, to się totalnie ucieszyłam! Nie mówiąc już o klasykach: Smoliku i Kevie Foxie – uwielbiam! Super być razem na scenie!

Szukając nowych brzmień
Polskiego multiinstrumentalistę Smolika i brytyjskiego wokalistę o magnetyzującej barwie głosu Keva Foxa połączyła wspólna pasja tworzenia nowych brzmień. Ich pierwszy album powstał w 2015 roku i szybko osiągnął status platynowego. Otulające brzmienia i akustyczne melodie, urozmaicone mocniejszymi gitarowymi riffami urzekły fanów już na krążku. Ale prawdziwą moc ich muzyki da się poczuć tylko na koncertach.
– Za pierwszym razem nie myśleliśmy, jak to powinno wyglądać. Szliśmy gdzieś tam, a dźwięki nas wiodły w pewne miejsca. Unikamy utartych szklaków i szukamy nowych – opowiada o Smolik o swoim najnowszym projekcie. – Na pewno zagramy nową epkę. To jest dla nas priorytet. Wydaje mi się, że to jest bardziej w tempo niż poprzedni album, więc pasuje szczególnie do plenerów. (…) Ludzie chcą się ruszać. Chcą trochę więcej bitu, więc absolutnie będziemy stawiać na to.

Nostalgiczny pop
Od 2013 roku Kasia Lins, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów pracowała nad własnym stylem, który można określić jako nostalgiczny pop z elementami rocka, soulu i folkloru. W tym roku wydała swoją pierwszą debiutancką płytę ,,Wiersz ostatni’’. Oryginalny wokal jest tu wzbogacony delikatnym tłem gitary elektrycznej oraz unikalnym brzmieniem takich instrumentów jak ud czy wurlitzer.
– Robię to co kocham. To, co, tak mi się wydaje, potrafię robić. A granie, koncertowanie jest jakby wisienką na torcie całego procesu. Na to czekałam. Nagrywanie płyty było tak naprawdę pretekstem do tego, żeby móc grać na żywo, bo to sprawia mi najwięcej radości, przyjemności – mówi Kasia Lins. – Chodzi o to, aby udało się stworzyć atmosferę, w której wszyscy jesteśmy, i zarazić tym ludzi, niezależnie od tego, czy jest to intymny klub, czy słoneczny plener. Więc jeżeli ktoś wejdzie do tego naszego świata, to myślę, że pozostanie w nim niezależnie od warunków pogodowych.
Przypominamy, że pierwszy koncert trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata odbędzie się 14 lipca we Wrocławiu, a wielki finał – 15 września podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru w Lublinie. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

KONCERTOWY ROZKŁAD JAZDY
14.07.2018 – WROCŁAW, Plac Nowy Targ
21.07.2018 – WARSZAWA, Park Sowińskiego
04.08.2018 – GDAŃSK, Stocznia Gdańska
11.08.2018 – POZNAŃ, Jezioro Maltańskie
15.09.2018 – LUBLIN, Błonia pod Zamkiem Lubelskim

***
Sponsor i główny inicjator trasy: Cydr Lubelski
Organizator wydarzenia: Agencja Koncertowa yMusic
Partner wydarzenia: Instax
Patroni Medialni: Onet, Nasze Miasto, MNM, F5, chillizet, cgm.pl

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/CydrLubelski/
oraz http://spragnienilata.pl

***
Cydr Lubelski Spragnieni Lata – cykl plenerowych koncertów, prezentujących najnowsze projekty polskich muzyków. W ciągu 4 lat odbyło się 6 edycji trasy w 23 polskich miastach. W 40 koncertach wzięło udział 30 artystów i ponad 100-tysięczna publiczność. W 2017 na cydrowej scenie zagrali Iza Lach, Bovska i Dwa Sławy. Do tej pory w projekt zaangażowali się Natalia Przybysz, Tymon Tymański, Marika, L.U.C, Skubas, Julia Marcell, Xxanaxx, Rita Pax, The Dumplings, Gooral, Natalia Grosiak, Krzysztof Zalef Zalewski.
Cydr Lubelski – najpopularniejszy polski cydr, wzorzec polskiego cydru naturalnego, lider na poziomie rozpoznawalności i zakupów w kategorii cydrów. Jego sukces tkwi w naturalnym procesie produkcji. Cydr Lubelski wytwarzany jest ze świeżo tłoczonego soku z polskich jabłek w procesie naturalnej fermentacji. Dzięki temu ma intensywny, orzeźwiający smak. Jest świeży, lekki, pełen przyjemnych, naturalnych bąbelków. W swojej ofercie marka ma już 8 wariantów, w tym Cydr Lubelski Niefiltrowany oraz produkt premium – Cydr Lubelski Lodowy.