Urszula Brzozowska – Strzałecka – Listy obecności

Staromiejski Dom Kultury, Galerii Wyjście Awaryjne, Warszawa (19.11.2015)

   Gwasz to technika malarska podobna do akwareli. A ktokolwiek próbował malować akwarelami, ten wie, jak trudno jest zapanować nad rozpływającą się, bo przecież wodną, farbą.

   W Staromiejskim Domu Kultury w Galerii Wyjście Awaryjne można obejrzeć gwasze na papierze pani Urszuli Brzozowskiej-Strzałeckiej. Na wystawie, zatytułowanej „Listy obecności” artystka zaprezentowała prace, w których najważniejszy jest kolor, faktura, jaką przybierają pomalowane płaszczyzny. Nie ma tu postaci, nie ma żadnych rzeczy, są – przywodzące natychmiast skojarzenia z pracami Rothko zamalowane dwoma, czasami trzema kolorami powierzchnie, w których odnaleźć możemy – w zależności od naszej wrażliwości – puste przestrzenie lub górskie krajobrazy, puste pokoje lub nadmorskie plaże. Przestrzenie, które możemy wypełnić swoimi marzeniami, ludźmi, z którymi chcielibyśmy w nich przebywać. Mogą to być miejsca, w których byliśmy, w których istnieli, żyli, kochali, tworzyli inni ludzie. Zostawili swój ślad w owych przestrzeniach, do których mamy teraz okazję zajrzeć.

   Chociaż małoformatowe, to jednak przejmujące to obrazy, wspomniana faktura, przywodząca czasami wspomnienia naszych dziecięcych malunków budzi zarówno miłe skojarzenia, ale też uwidacznia ciągły ruch czasu, nasze ludzkie przemijanie.

   Urszula Brzozowska-Strzałecka, ur. 1936, absolwentka warszawskiej ASP, w której później nauczała. W latach 1975-1983 pracowała przy rekonstrukcji plafonu Bacciarellego w warszawskim Zamku Królewskim, w roku 1990 rekonstruowała malarstwo secesyjne w Nebicon w Szwajcarii.

Ray

Recenzja ukazała się na stronie Agencji Metal Mundus w dniu 19.11.2015