Sasha Strunin przedstawia album „Autoportrety”

Sasha Strunin na swojej artystycznej drodze szukała czegoś naprawdę wyjątkowego… odnalazła to coś w poezji Mirona Białoszewskiego!

AUTOPORTRETY są projektem międzynarodowym. Sasha Strunin zaprosiła do niego amerykańskiego kompozytora i jazzmana Garego Guthmana, który pomógł jej przyoblec w język muzyki tę awangardową, malowniczo surrealistyczną, przesyconą wewnętrznym rytmem poezję. Dla tej niezwykłej tkanki tekstowej to właśnie jazz okazał się idealnym medium, dając artystom niezliczone możliwości ekspresji. Intymne trio Filipa Wojciechowskiego, z gościnnym, instrumentalnym udziałem samego kompozytora, w naturalny sposób współgra z subtelnym czarem warszawskiego poety. Po przeszło roku wspólnej pracy, powstało dziewięć unikalnych, spójnych kompozycji do wierszy jednego z kultowych poetów XX wieku – Mirona Białoszewskiego. To właśnie one składają się na ten ten koncepcyjny album.

Znakomity krytyk jazzowy Adam Baruch tak napisał o tym albumie:
„Muzyka i poezja obecna na tym albumie są wspaniałym przykładem żywiołowości współczesnego idiomu «Jazz i Poezja» w Polsce, a także pod wieloma względami jedną z najambitniejszych dotychczasowych prób tego rodzaju. Poezja Mirona Białoszewskiego, jednej z najważniejszych postaci literackich XX wieku w Polsce, jest nie tylko ekspresyjna i głęboka, ale także trudna, złożona i często kontrowersyjna. Niekonwencjonalne użycie struktur językowych, gier słownych i innych charakterystycznych cech jego awangardowego podejścia do poezji sprawia, że wiersze Mirona są niezwykle nieporęczne w łączeniu z muzyką, wymagając akrobatycznych umiejętności zarówno od
kompozytora, jak i wokalisty.
Gary Guthman, amerykański kompozytor / aranżer / trębacz i weteran jazzu mieszkający w Warszawie, zasługuje na najwyższe pochwały za połączenie słów Białoszewskiego ze swoją muzyką, prezentując spójny, harmonijny przepływ muzyczny, który wspaniale uzupełnia poezję. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że muzyka jest pięknie melodyjna i swingująca, w przeciwieństwie do ducha awangardy samej poezji. Być może jest to odzwierciedlenie pasji Białoszewskiego do muzyki, która jest z natury osadzona mocno w jego poezji, pomimo jej zewnętrznej ostrości.
Sasha Strunin jest oczywiście absolutną Divą tego projektu, śpiewając głębokie, skomplikowane teksty z elegancją, polotem i niesamowitą pasją. Jej głębia ekspresji i moc frazowania są naprawdę poruszające i tak zapierające dech w piersiach, że nie można się oderwać. Jej całkowite i bezwarunkowe zaangażowanie w ten projekt jest wzorem, za którym powinni podążać inni artyści. Pomimo swojego stosunkowo krótkiego pobytu na arenie polskiej sceny jazzowej, Sasha jest dziś z pewnością jednym z jej największych skarbów.”

Wykonawcami albumu są:
Sasha Strunin- wokalistka, która pomimo młodego wieku dysponuje ogromnym międzynarodowym doświadczeniem koncertowym. Na scenach polskich i europejskich gości od 2005 zaczynając karierę od występów na targach muzycznych w Cannes. W tym samym roku jej album wydany nakładem Universal Music Polska uzyskał status złotej płyty. W roku 2007 odbyła tournée po Europie (Hiszpania, Irlandia, Rosja, Ukraina, Cypr, Łotwa, Litwa) a w 2009 Sony Music wydało jej pierwszy album solistyczny.
Pomimo sukcesów odnoszonych w komercyjnych projektach zmieniła emploi i w 2016 nagrała album jazzowo-swingowy „Woman In Black” wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Płyta została wysoko oceniona przez krytyków muzycznych a artystka była wielokrotnie zapraszana z tym programem na koncerty w filharmoniach (występując z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych) oraz na prestiżowe festiwale muzyczne.

Filip Wojciechowski – znakomity pianista, który jest jednym z niewielu muzyków, łączącym w swej karierze jazz i muzykę klasyczną. Laureat wielu konkursów, m.in.: Claude Kahn Competition w Paryżu oraz specjalna nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina. Koncertuje jako solista w Europie, Ameryce, Azji w renomowanych miejscach jak Filharmonia Berlińska, Tokyo International Forum i Opera w Monte Carlo.

Paweł Pańta – kontrabasista/gitarzysta basowy współpracujący z czołówką polskiego jazzu oraz z artystami scen teatralnych. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio. Obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Bogackiego, Gary’ego Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego oraz z Włodek Pawlik Trio (Grammy 2014 za album „Night in Calisia”).

Cezary Konrad – perkusista, kompozytor, aranżer koncertujący m.in. z muzykami takimi jak: Randy Brecker, Susan Weinert Didier Lockwood, Karrin Allyson, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Omar Hakim, Paul Imm, Pat Metheny, Nippy Noya, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko oraz w grupie z Włodek Pawlik Trio (Grammy 2014 za album „Night in Calisia”).

Gary Guthman – kompozytor i trębacz jazzowy, który wielokrotnie współpracował jako lider i solista z takimi zespołami jak: Stan Kenton, Louis Bellson, Dorsey Brothers Big Band, Clark Terryoraz Bee Gees, a także z artystami jak m.in: Tom Jones, Aretha Franklin, Paul Anka, Ginger Rogers, Dionne Warwick, Frankie Avalon, Burt Bacharach, Tony Bennett, Roger Whitaker, Michel Legrand, Neil Sadaka, Michael Bublé. Napisał i zorkiestrował setki aranżacji wykonywanych przez najlepsze orkiestry amerykańskie i kanadyjskie m.in: Toronto Symphony, National Arts Centre Orchestra, Winnipeg Symphony, Vancouver Symphony, Calgary Philharmonic, Portland Symphony, Austin Symphony, New York Pops (Carnegie Hall).

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Muzeum Warszawy objęło projekt parasolem partnerskim a wspierają projekt patronacko TVP Kultura, JazzPRESS, Radio Dla Ciebie. Album wydany nakładem wydawnictwa „Soliton”.

**********
„Autoportrety” – new album by Sasha Strunin will be released on 21.06.2019

Author: Artmundus