Filmy o kobietach wygrywają 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Znamy laureatów

Włoski film „Sole” Carla Sironi z rewelacyjną kreację Sandry Drzymalskiej został laureatem Złotego Anioła dla najlepszego filmu w konkursie On Air. Zwycięzcą w konkursie polskim okazał się natomiast dokument „Między nami”. Wszystkie nagrodzony filmy opowiadają historie kobiet lub są wyreżyserowane przez kobiety.

Jury w składzie: Anna Kazejak, Agnieszka-Smoczyńska Konopka, Agnieszka Glińska, Janusz Chabior i Piotr Witkowski przyznało trzy nagrody w głównym, Międzynarodowym Konkursie Debiutów i Drugich Filmów ON AIR.

Laureatem Złotego Anioła dla najlepszego filmu został włoski film „Sole” opowiadający o ciężarnej Polce (rewelacyjna Sandra Drzymalska), która planuje sprzedać swoje dziecko. Jurorzy zdecydowali także o przyznaniu dwóch wyróżnień dla filmów „Yalda” Massouda Bakhshi z Iranu o młodej kobiecie, która morduje znacznie starszego męża, i „Babyteeth” Shannon Murphy o nieuleczalnie chorej nastolatce, która chce wycisnąć z życia, ile się da.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych SHORTCUT oceniali: Marta Prus, Agnieszka Pisarek i Michał Jacaszek. Ich decyzją zwycięzcą okazał się „Entre tú y Milagros” w reżyserii Mariany Saffon opowiadający o nastoletniej Kolumbijce, która musi zweryfikować relację ze swoją matką.

Tradycyjnie w Konkursie Polskim FROM POLAND najlepszy film wybrała publiczność. Zwycięzcą został dokument „Między nami” Doroty Proby. Film opowiada o trzech parach, które odpowiadają na z pozoru proste pytanie. Odpowiedzi prowadzą w nieoczekiwane rejony.

Swojego laureata wybrało też Jury Młodych w składzie: Zuza Suchorzyńska, Kinga Grabalis, Jan Brzozowski i Tomasz Poborca (młodzi oceniali filmy konkursu ON AIR). Ich werdykt pokrył się z decyzją Jury konkursu On Air – nagrodzono film „Sole”.
To pierwszy przypadek w historii naszego festiwalu, kiedy wszystkie nagrodzone filmy opowiadają historie kobiet albo są wyreżyserowane przez kobiety. 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przechodzi więc do historii jako Festiwal Kobiet.

18. MFF Tofifest odbył się w dniach 17 – 25 października w Toruniu. Miał charakter hybrydowy, obejmujący projekcje stacjonarne i online.

**********
Films about women win the 18th Tofifest IFF. Kujawy and Pomerania! We know the winners

Author: Artmundus