Na głos. Proza niemiecka Live: “Stulecie chirurgów”

Big Book Cafe prezentuje: NA GŁOS. PROZA NIEMIECKA LIVE: “STULECIE CHIRURGÓW”

Słuchowisko z muzyką na podstawie książki JÜRGENA THORWALDA w przekładzie Karola Bunscha

Czytają: CEZARY KOSIŃSKI, ANDRZEJ ZIELIŃSKI
Muzyka live: MACIO MORETTI
Wprowadzenie: PAULINA WILK

27.11 (piątek), godz. 19
Transmisja na żywo na profilu Facebook.
Zapraszamy także do Big Book Cafe (25 miejsc). Obowiązują maseczki i, dezynfekcja rąk przy wejściu.

O ekspresowych amputacjach, pionierskich cięciach bez znieczulenia, odwadze prowincjonalnych lekarzy i operacjach z cygarem w ręku. Brawurowy duet aktorów – Andrzej Zieliński i Cezary Kosiński czyta wstrząsającą i epicką historię XIX-wiecznej chirurgii napisaną przez Jürgena Thorwalda. Muzyka na żywo – Macio Moretti. W krwawy temat wprowadza Paulina Wilk.

Partner: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

O KSIĄŻCE/ STULECIE CHIRURGÓW

Wydana po raz pierwszy w 1956 roku jest dziś jedną z najbardziej znanych opowieści o rozwoju medycyny. “Brutalnie pokazuje, jakim macaniem w ciemności była chirurgia jeszcze w XIX wieku. Narzędzia, z którymi ma do czynienia narrator, ów żądny wiedzy chirurg z nowego świata, to nóż rzeźnicki, piła, żelazo. Opowiada, jak prowincjonalny lekarz z Kentucky, który ulega błaganiom umierającej pacjentki, wycina jej na żywo ogromną torbiel. Dzielna kobieta wyje psalmy, pod oknem gromadzi się tłum, który grozi »mordercy« pętlą. Pacjentka przeżywa zabieg, co pozwala także przeżyć chirurgowi. Lekarz ten jednak wkrótce umiera, bo nie znalazł się podobny do niego ryzykant, który wyciąłby mu wyrostek. […] Autor opisuje eksperymenty z narkozą. Jeden z jej pionierów, który wykorzystuje do znieczulania gaz rozweselający, nie wytrzymuje kpin środowiska, popełnia samobójstwo. Opowieść kończy się spotkaniem z Louisem Rehnem, chirurgiem z Frankfurtu. W 1896 r. zszywa on serce zranionego chłopca, chociaż znakomitości wiedeńskie oświadczyły niedawno, że chirurg, który by kiedyś tego próbował, »na zawsze straci szacunek kolegów«. Rehn z lękiem odsłania ów święty organ i widzi, że nie reaguje on gniewem” – Małgorzata Szejnert.

O AUTORZE/ JÜRGEN THORWALD
Niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk (1916-2006), szczególnie znany z książek opisujących historię medycyny sądowej i drugiej wojny światowej. Poza najsłynniejszym „Stuleciem chirurgów” napisał m.in. pasjonujące epickie opowieści o przełomowych odkryciach momentach w dziejach leczenia chorób „Dawna medycyna, jej tajemnice i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru.”, „Kruchy dom duszy: Wielka odyseja chirurgii mózgu”, „Triumf chirurgów”, „Ginekolodzy”.

„Stulecie chirurgów” można będzie kupić podczas wydarzenia
w Big Book Cafe oraz w naszej księgarni internetowej: https://ksiegarnia.bigbookcafe.pl/pl/p/Stulecie-chirurgow-Jurgen-Thorwald/160

O SŁUCHOWISKACH NA ŻYWO NA GŁOS / PRODUKCJA BIG BOOK CAFE

Cykl literackich opowieści o współczesnej Europie. Po świetnie przyjętej serii wydarzeń poświęconych prozie rosyjskiej, w 2020 roku BIG BOOK CAFE zaprasza do obcowania z literaturą brytyjską i niemiecką. Fragmenty wybranych utworów interpretują znakomici aktorzy i aktorki, a czytanie wzbogaca muzyka na żywo, stworzona specjalnie do wydarzenia. Na początku wieczoru autorskie wprowadzenie w treść i nastrój książki wygłasza znany pisarz lub krytyk literacki. Do NA GŁOS. PROZA BRYTYJSKA LIVE wybraliśmy głośne dzieła pisarzy angielskich: Zadie Smith, Juliana Barnesa i Marka Haddona. W cyklu NA GŁOS. PROZA NIEMIECKA LIVE przypomnimy m.in. poruszające książki Bernharda Schlinka i Petera Handke.

**********
Big Book Cafe invites: Out loud. German Prose Live: “The Century of the surgeon”. Audio drama online

Author: Artmundus