Pat Smear opowiada jak został częścią Foo Fighters .

Pat Smear opowiedział w wywiadzie dla “Guitar Magazine”, jak został gitarzystą Foo Fighters: „To nie Dave Grohl mnie zapytał, to ja powiedziałem mu, że chcę być częścią jego zespołu!”

Pat Smear, którego prawdziwe nazwisko brzmi Georg Albert Ruthenberg, była już instytucją amerykańskiego rocka alternatywnego, gdy w 1976 roku wraz ze swoim kolegą ze szkoły Darby Crashem (Jean Paul Beham) założył grupę Germs, jeden z najbardziej pokręconych i wpływowych zespołów punk rockowych w Kalifornii. Pat jako jedyny w zespole miał wykształcenie muzyczne, prowadził więc całą grupę od koncertów na żywo aż do realizacji nagrań jedynego albumu zespołu zatytułowanego “GI” z 1979 roku. 26 kwietnia 1980 po ostatnim z serii koncertów, które zakończyły się starciami fanów zespół rozpada się . 7 grudnia 1980 roku Darby Crash popełnia samobójstwo,ma zaledwie 22 lata (przedawkował heroinę podczas szalonej zabawy z przyjacielem Caseyem „Colą” Hopkinsem, który przeżył).

Pat Smear natomiast staje się powoli ikoną punk rocka, gra m.in z takimi kapelami jak: Twisted Roots, The Adolescent i 45 Grave, występuje też z Niną Hagen i nagrywa  dwa solowe albumy: “Ruthensmear” i “So You Fellin LveWith a Musician”. Bierze też udział  w teledysku Prince-a do “Raspberry Beret”, a nawet występuje krótkiej scence filmu “Blade Runner”.

Pewnego dnia w roku 1993 gitarzysta odbiera telefon od Kurta Cobaina, który poszukiwał drugiego gitarzysty na trasę koncertową Nirvany. Na początku Pat pomyślał, że to żart , który robi mu jego przyjaciel, ale potem przypomina sobie, co mówił mu Courtney Love, że „Kurt do ciebie zadzwoni” i oczywiście natychmiast się zgadza. Trasa z Nirvaną trwa sześć miesięcy, muzyk bierze też udział  w koncercie Unplugged z 18 listopada 1993 roku, który wyznacza początek jego muzycznej znajomości z Dave’em Grohlem.

Po zakończeniu trasy z Nirvaną Pat Smear i Dave Grohl, przestają grać i tworzyć muzykę, aż dnia, gdy jak opowiada Pat: „Dave przyszedł do mnie do domu i zakrzyknął – Hej, nagrałem to – A był to prawie cały pierwszy album Foo Fighters. Sam go napisał, nagrał i wyprodukował » Patowi utwory tak bardzo się spodobały, że od razu zaczął przekonywać Dave’a do stworzenia zespołu: „Pierwszą rzeczą, jaką zrobiliśmy, było pójście do studia i zmiksowanie albumu, jakby to był nasz pierwszy album, mimo że tak naprawdę ja nic nie zagrałem. Nic ”. 

Potem Pat Smear nagrał kolejne siedem albumów z Foo Fighters począwszy od  “The Color and the Shape” z 1997 roku do “Medicine at Midnight” z 2021 roku.

Author: Monika Gąsiorek