„Kompleks Portnoya” – ostatni raz w tym sezonie teatralnym

Na scenie Teatru WARSawy ostatni raz w tym sezonie teatralnym „Kompleks Portnoya” – kultowy spektakl w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuk.
Alexander Portnoy mierzy się z demonami przeszłości i demonem swojej opresyjnej matki, ojca komformisty, stłamszonej siostry – a to wszystko ma wpływ na jego “pogięte” relacje z kobietami. Pełna szczerości spowiedź tytułowego bohatera, otwarta i spontaniczna, a w jakimś stopniu bliska każdemu z nas.
Spektakl oglądany przez wielu z Was wielokrotnie – zabawny, smutny oraz straszny, a przede wszystkim wzruszający.

„Kompleks Portnoya”, Teatr WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7
27 czerwca, godz. 19.00

BILETY – https://teatrwarsawy.pl/spektakl/kompleks-portnoya/

*****
Kompleks Portnoya
na motywach książki Philipa Rotha
Przekład: Anna Kołyszko
Reżyseria i scenariusz: Aleksandra Popławska, Adam Sajnuk
Obsada: Monika Mariotti, Anna Smołowik, Bartosz Adamczyk, Adam Sajnuk
Scenografia: Katarzyna Adamczyk, Sylwia Kochaniec, Adam Sajnuk
Kostiumy: Katarzyna Adamczyk

Wielokrotnie nagradzana inscenizacja głośnej powieści Philipa Rotha w reżyserii Adama Sajnuka i Aleksandry Popławskiej. Oto Alexander Portnoy: żyd i antysemita, seksoholik
i onanista, maminsynek i buntownik, szowinista i zastępca komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Bohater spektaklu stara się odnaleźć własną tożsamość, jej czystą
i niezapisaną formę – wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe.
Spektakl jest adaptacją powieści, która w latach 70. stała się manifestem ówczesnego pokolenia amerykańskiego. Sztukę doceniono dwoma Feliksami Warszawskimi: w najważniejszej kategorii, czyli za reżyserię – dla Adama Sajnuka (który również wciela się w postać Alexa) i Aleksandry Popławskiej oraz za debiut aktorski dla Anny Smołowik, grającej i skromną siostrę Portnoya, i liczne wcielenia jego kochanek.
Realizację Sajnuka można zachwalać długo i na różne sposoby. Ale najlepszą recenzją niech będą słowa Lecha Śliwonika, byłego rektora Akademii Teatralnej i redaktora naczelnego “Sceny”, na której łamach tak pisał o “Kompleksie”: Naprawdę dobra robota. No niech będzie – bardzo dobra.

fot. Rafał Meszka

**********
“Kompleks Portnoya” (Portnoy’s Complaint) will be performed in Teatr WARSawy tomorrow

Author: Artmundus