Vangelis zainspirowany Jowiszem

Decca Records ogłasza wydanie nowego albumu Vangelisa „Juno to Jupiter”. Album ukaże się 24 września i będzie dostępny na CD oraz w formacie cyfrowym, a także na płycie winylowej.

Posłuchaj pierwszego singla „In The Magic Of Cosmos” – LINK

Album powstał z inspiracji misją eksploracji Jowisza NASA, z wykorzystaniem sondy kosmicznej o nazwie Juno. Jest to wielowymiarowa muzyczna podróż prowadzona głosem gwiazdy opery Angeli Gheorghiu. Album zawiera dźwięki, które dotarły na Ziemię z Jowisza za pośrednictwem sondy Juno, która nadal bada planetę i jego księżyce, oddaloną o 780 milionów kilometrów od Ziemi.

Misja Juno, jedna z najtrudniejszych i najbardziej ambitnych naukowych misji planetarnych NASA, swoją nazwę dostała od mitologicznej bogini Hery, matki bogów i ludzi, a także żony Zeusa, której imię w rzymskiej mitologii brzmi Juno. Jowisz (Jupiter), odpowiednik greckiego Zeusa, był ojcem bogów i ludzi. Aby ukryć swoje psoty, Jowisz zakrył się welonem chmur. Jednak Hera/Juno, dzięki swoim mocom, była w stanie zajrzeć przez chmury i odkryć działania męża. W podobny sposób sonda Juno zagląda pod chmury, ujawniając strukturę, historię planety oraz sposób uformowania się naszego Układu Słonecznego.

– Chciałem pokazać charaktery Jowisza/Zeusa oraz Hery/Juno, których w mitologii greckiej łączył szczególny związek. Poczułem, że Zeus/Jowisz powinien być ukazany poprzez instrumentalny dźwięk, gdzie muzyczne prawa zamieniają chaos w harmonię, która wszystko wprawia w ruch i budzi do życia. W przeciwieństwie do niego, Hera/Juno potrzebowała głosu. Angela Gheorghiu opowiada o misji na planetę Jowisz, nadając głos Herze/Juno, w zapierający dech w piersiach sposób – Vangelis

W lipcu tego roku przypada piąta rocznica wejścia sondy Juno na orbitę Jowisza. Juno, wystrzelona w 2011 roku ze stacji sił powietrznych Cape Canaveral, dotarła do Jowisza 4 lipca 2016 roku. Ze względu na swoje znaczenie misja, której ukończenie pierwotnie zaplanowano na 31 lipca tego roku, została przedłużona przez NASA i teraz Juno będzie kontynuować badanie Jowisza w jego pełnym układzie, wraz z księżycami, aż do września 2025 roku.

Dzięki uprzejmości NASA, głosy wzbogacające ścieżki dźwiękowe albumu to między innymi naukowcy Randall Faelan (Lockheed Martin, kierownik ds. eksploracji w czasie rzeczywistym), Chris Leeds (Lockheed Martin, starszy inżynier telekomunikacji), Jennifer Delavan (Lockheed Martin, inżynier systemów statków kosmicznych) i Matt Johnson (kierownik misji Juno, JPL/Caltech).

Vangelis to jeden z prekursorów muzyki elektronicznej, który dzięki swojej niezwykłej wyobraźni i eksperymentalnego podejścia do muzyki, nieustannie łączy świat akustyczny i elektroniczny. Jego elektroniczno-symfoniczne orkiestracje tworzące najnowszy album są tego najlepszym dowodem. Dzięki nim artysta zabiera nas w zapierającą dech w piersiach i jednocześnie kojącą, muzyczną podróż. Charakterystyczne wykorzystanie syntezatorów, odważne riffy instrumentów dętych, jak również przestrzenne brzmienie smyczków, nadają tajemniczości nieznanych obszarów kosmosu. Ta muzyczna wyprawa upamiętnia wszystkich tych, którzy zajmowali się i nadal zajmują obserwacją i eksploracją gwiazd, planet i Wszechświata oraz tych, którzy poświęcili swoje życie, aby poznać tajemnice Układu Słonecznego.

– Muzyka w filmie odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu uczuć. Jest to oczywiste dla wszystkich filmowców, ponieważ muzyka dotyka naszych dusz w sposób, który znacznie przewyższa wrażenia wizualne. Tak jest w przypadku wielu filmów, do których Vangelis skomponował muzykę. Tak samo jest w przypadku Juno to Jupiter, który nadaje nowy wymiar naszym relacjom z naturą i dążeniem ludzkości do przekraczania ziemskich granic, by dosięgnąć tego co jest obecne w układzie słonecznym, a także poza nim – dr Scott Bolton, główny badacz misji Juno.

Vangelis, nie posiadając wykształcenia muzycznego, zaczął grać na pianinie w wieku czterech lat, a w wieku sześciu lat dawał publiczne koncerty prezentując na nich własne kompozycje. Od dzieciństwa Vangelis nieustannie komponuje muzykę. Wydał ponad czterdzieści albumów i stworzył ponad dwadzieścia ścieżek dźwiękowych do filmów i programów telewizyjnych, a także dwa balety, jeden spektakl tańca współczesnego, sześć sztuk teatralnych i trzy symfonie chóralne. Ponadto jest twórcą znaczącego widowiska audiowizualnego.

Muzyka Vangelisa jest często powiązana z tematami naukowymi, historycznymi i odkrywczymi. Oprócz nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do „Rydwanów ognia” („Chariots of Fire”) oraz wspaniałej ścieżki muzycznej do „Blade Runner”, napisał symfonię chóralną „Mythodea” z myślą o misji NASA na Marsa z 2001 roku, a także do filmów takich jak „Antarktyka” („Antarctica”), „1492: Wyprawa do raju” („1492: Conquest of Paradise”) czy „Aleksander” („Alexander”). Vangelis współpracował również z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) nad swoim albumem „Rosetta”. Taką samą nazwę miała kosmiczna misja lądowania sondy na komecie. ESA wysłała także w przestrzeń kosmiczną utwór napisany przez Vangelisa, skomponowany specjalnie dla zmarłego profesora Stephena Hawkinga jako znak szacunku i pamięci. Jego muzyka została również wykorzystana w serialu dokumentalnym Carla Sagana – „Cosmos: A Personal Voyage”.

NASA uhonorowała Vangelisa medalem za zasługi. Ponadto Organizacja Międzynarodowej Unii Astronomicznej – Minor Planet Center nazwało Asteroidę 6354, która znajduje się między Jowiszem a Marsem „Vangelis”, na cześć artysty. Organizacja chciała w ten sposób docenić wpływ jego twórczości na propagowanie kosmicznych odkryć.

– Vangelis skomponował muzykę do wszystkich nagrań wideo sondy Juno i do filmów dokumentalnych […]. Nieczęsto zdarza się, by laureata Oscara (i wielu innych nagród) inspirował do pisania „kosmicznej” muzyki. W taki sposób osiągnięcia misji Juno zostały wsparte przez wyjątkowy talent muzyczny Vangelisa. To libretto jest kontynuacją historii Juno… – Stamatios (alias Tom) Krimigis, główny badacz, Voyager 1 i 2/

– Największym życzeniem Vangelisa jest, abyśmy nie zapominali, że wszechświat i kosmos jest naszą nadzieją i przyszłością. Musimy uważać, by nie popełniać w przestrzeni tych samych błędów, które popełnialiśmy na naszej planecie. To jedyna szansa, jaką mamy – to nasza przyszłość.

LISTA UTWORÓW
1. ATLAS’ PUSH
Głosy/sample, dzięki uprzejmości NASA
2. INSIDE OUR PERSPECTIVES
3. OUT IN SPACE
4. JUNO’S QUIET DETERMINATION
5. JUPITER’S INTUITION
6. JUNO’S POWER
7. SPACE’S MYSTERY ROAD
8. IN THE MAGIC OF COSMOS
9. JUNO’S TENDER CALL
Angela Gheorghiu, sopran, jako Juno
10. JUNO’S ECHOES
11. JUNO’S ETHEREAL BREEZE
12. JUPITER’S VEIL OF CLOUDS
13. HERA/JUNO QUEEN OF THE GODS
Angela Gheorghiu, sopran, jako Juno
14. ZEUS ALMIGHTY
15. JUPITER REX
16. JUNO’S ACCOMPLISHMENTS
Angela Gheorghiu, sopran, jako Juno
17. APO 22
Głosy: Randall Faelan, Lockheed Martin, Deep Space Exploration Real-Time Operations Lead; Chris Leeds, Lockheed Martin, Telecom Sr. Engineer; Jennifer Delavan, Lockheed Martin, Spacecraft Systems; and Matt Johnson, Juno Mission Manager, JPL/Caltech.
18. IN SERENITATEM

LISTA UTWORÓW NA PŁYCIE WINYLOWEJ

SIDE A
1. ATLAS’ PUSH
Głosy/ samples, dzięki uprzejmości NASA
2. INSIDE OUR PERSPECTIVES
3. OUT IN SPACE
4. JUNO’S QUIET DETERMINATION
5. JUPITER’S INTUITION

SIDE B
6. JUNO’S POWER
7. SPACE’S MYSTERY ROAD
8. IN THE MAGIC OF COSMOS
9. JUNO’S TENDER CALL
Angela Gheorghiu, sopran, jako Juno
10. JUNO’S ECHOES
11. JUNO’S ETHEREAL BREEZE

SIDE C
12. JUPITER’S VEIL OF CLOUDS
13. HERA/JUNO QUEEN OF THE GODS
Angela Gheorghiu, sopran, jako Juno
14. ZEUS ALMIGHTY

SIDE D
15. JUPITER REX
16. JUNO’S ACCOMPLISHMENTS
Angela Gheorghiu, sopran, jako Juno
17. APO 22
Głosy: Randall Faelan, Lockheed Martin, Deep Space Exploration Real-Time Operations Lead; Chris Leeds, Lockheed Martin, Telecom Sr. Engineer; Jennifer Delavan, Lockheed Martin, Spacecraft Systems; and Matt Johnson, Juno Mission Manager, JPL/Caltech.
18. IN SERENITATEM (VINYL VERSION)
19. COSMOS AUTOPATOR

**********
Listen to the first single from the new album by Vangelis

Author: Artmundus