Muzyka Jonny’ego Greenwooda do filmu „Spencer” już dostępna

Oryginalna ścieżka dźwiękowa do filmu „Spencer”, długo oczekiwanego filmu reżysera Pablo Larraína, z Kristen Stewart w roli księżnej Diany, jest już dostępna w serwisach cyfrowych.

Posłuchaj ścieżki dźwiękowej – LINK

Przejmująca muzyczna oprawa filmu jest połączeniem klasycznego baroku z free jazzem. Film miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji, 3 września, a do kin na całym świecie trafił 5 listopada.

„Spencer” to najnowsza ścieżka dźwiękowa do filmu skomponowana przez wielokrotnie nagradzanego kompozytora Jonny’ego Greenwooda, który wcześniej napisał wiele uznanych ścieżek dźwiękowych takich jak „Phantom Thread”, There Will Be Blood i Norwegian Wood.

„Spencer”: obejrzyj oficjalny zwiastun – LINK

Małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola już od dawna jest w rozsypce. Choć krążą plotki o romansach i rozwodzie, to podczas Świąt Bożego Narodzenia w posiadłości Królowej Sandringham w Norfolk zapanował spokój. Jest celebracja, zabawa, polowanie. Diana zna zasady gry, ale w tym roku będzie zupełnie inaczej. Film „Spencer” jest wyobrażeniem tego, co mogło się wydarzyć w ciągu tych kilku fatalnych dni.

Reżyser Pablo Larraín to chilijski filmowiec, który wyreżyserował osiem filmów fabularnych, w tym nominowane do Oscara filmy „No” i „Jackie”.

Scenariusz „Spencer” został napisany przez Stevena Knighta. Film ma gwiazdorską obsadę, w skład której wchodzą Kristen Stewart jako Diana, księżna Walii, Jack Farthing, Timothy Spall, Sean Harris i Sally Hawkins.

– Jestem pełen podziwu dla pracy, jaką Pablo wykonał z moim scenariuszem. Jest artystą, obserwatorem i wizualnym poetą. Kristen również stworzyła niezwykłą kreację aktorską, zamieniając ikonę w prawdziwego człowieka, ujawniając aspekty, które nigdy nie były eksponowane. Opisałem tę historię jako bajkę, ponieważ czerpie ona elementy z prawdziwego życia i prawdziwych wydarzeń, mieszając je z wyobrażeniami. Scenariusz został napisany w szczerym przekonaniu, że życie Księżnej nie zakończyło się tragedią w wyniku złej woli czy czyjejś strategii. Zamiast tego ukazana jest tu historia kobiety, która została wciągnięta w machinę tradycji i historii – mówi Steven Knight, scenarzysta „Spencer”.

Jonny Greenwood, najbardziej znany jako główny gitarzysta niezwykle popularnego zespołu Radiohead, jest również nagradzanym kompozytorem, którego twórczość doceniana jest zarówno w salach koncertowych, jak i w środowisku filmowy. Wśród jego uznanych kompozycji znajdują się „Popcorn Superhet Receiver (zamówiony przez BBC, kiedy Jonny był kompozytorem-rezydentem BBC Concert Orchestra), „smear” (premierowe wykonanie London Sinfonietta), „48 Responses to Polymorphia” (premiera w Polsce w ramach wspólnego koncertu z jego idolem, kompozytorem Krzysztofem Pendereckim) i „Water” (zamówiony i nagrany przez Australian Chamber Orchestra). Ostatnio jego utwór „Horror Vacui”, którego premiera odbyła się podczas BBC Proms 2019, zdobył szerokie uznanie i nagrodę Ivors Composer Award 2020.

Poza salą koncertową, Jonny stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych kompozytorów filmowych pracujących w Wielkiej Brytanii. Jego ścieżka dźwiękowa do filmu Paula Thomasa Andersona „There Will Be Blood” została przyjęta z ogromnym uznaniem i przyniosła Jonny’emu wiele nagród, w tym Ivor Novello Award za Najlepszą oryginalną muzykę filmową w 2009 roku, a także nominację do nagrody Grammy za album ze ścieżką dźwiękową. To ugruntowało twórczą współpracę między nim a nagrodzonym Oscarem reżyserem, jako że Jonny skomponował muzykę do filmów „The Master” (z Philipem Seymourem Hoffmanem), „Inherent Vice” i „Phantom Thread” (z Danielem Day-Lewisem w jego ostatniej dotychczas roli ekranowej), która przyniosła Jonny’emu zarówno nominacje do Oscara, jak i nagrodę BAFTA w 2018 roku za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową.

Artysta współpracował z Lynne Ramsay przy filmie „Musimy porozmawiać o Kevinie” z Tildą Swinton, thrillerze psychologicznym „Nigdy cię tu nie było” z Joaquinem Phoenixem w roli głównej z 2017 roku, a także przy filmie „Norwegian Wood” Tran Anh Hunga na podstawie powieści Haruki Murakamiego.

Mercury KX powstała w 2017 roku jako część Universal Music Group. Wytwórnia skupia artystów mieszających różne gatunki muzyki oraz twórców multidyscyplinarnych. Jako dom dla uznanych kompozytorów i innowacyjnych muzyków, takich jak Ólafur Arnalds, Keaton Henson i Isobel Waller-Bridge, wytwórnia szczyci się zapewnianiem starannie dobranych, audio-wizualnych przygód. Jej zróżnicowany skład tworzy unikalne światy dźwiękowe, które łączą muzykę elektroniczną, współczesną klasykę, muzykę filmową, a także brzmienia alternatywne i ambientowe.

**********
Jonny Greenwood’s music for “Spencer” is available now

Author: Artmundus