Autor, reż. Manuel Martín Cuenca

   Trafiłem ostatnio na ten film zupełnie przypadkiem. Szukaliśmy jakiejś komedii, którą moglibyśmy obejrzeć w niedzielny wieczór. Ponieważ większość tytułów zniechęcała od oglądania, tytuł „Autor” wydała się być niezwykle kuszący. A jeszcze krótka notka o nim przeważyła szalę i to właśnie ten film postanowiliśmy obejrzeć. I chociaż to może nie do końca była komedia, to sam film okazał się niezwykłym dziełem, do którego obejrzenia gorąco namawiam.

   Zacznę może od tego, że to film hiszpański. To już oznaczało, że będzie inaczej niż w amerykańskich filmach, ale jeśli ktoś spodziewa się żywiołowej akcji ogromu słów, jakie zwykły dobiegać z ust aktorów w hiszpańskich filmach, to się srodze zawiedzie. W tym filmie słów pada niewiele. A i akcja do najszybszych nie należy. To raczej obraz dla ludzi, którzy lubią ciszę i spokój, którzy lubią stopniowane delikatnie napięcie. Bo to napięcie rzeczywiście powolutku narasta, chociaż oczywiście do thrillerów mu jeszcze daleko. Ale jest na tyle silne, że trzyma człowieka przed ekranem do samego końca.

   Bohaterem filmu jest człowiek w średnim wieku, pracownik kancelarii notarialnej, którego największym pragnieniem jest zostanie pisarzem. Álvaro pisze dużo, dokształca się na kursach pisania, tyle tylko, że… nie starcza mu talentu i wyobraźni, żeby stworzyć coś, co dało by się czytać. Pewnego dnia, prowadzący kurs pisania Juan, po wysłuchania kolejnego miernego fragmentu tekstu napisanego przez bohatera filmu, nie wytrzymuje mieszając Álvara z błotem, licząc zapewne, że ten wycofa się z pisania lub… wreszcie weźmie się w garść, zacznie obserwować świat wokół niego, wyłoży swoje cojones na biurko, udowadniając sobie i innym, że jest człowiekiem, jest mężczyzną, jest prawdziwym pisarzem.

   Álvaro, który w międzyczasie od chodzi od przyłapanej na uprawianiu seksu w aucie żony (swoją drogą, autorki popularnych czytadeł), wywala (w rzeczywistości) swoje genitalia na biurko, a potem… zaczyna spisywać rozmowy swoich sąsiadów. Zdziwiony, ale i zachęcony dobrymi fragmentami prozy, napisanej przez Álvaro, Juan sugeruje mu pewne drogi, którymi mogliby podążać bohaterowie powieści. Braki w wyobraźni przyszły pisarz zaczyna więc nadrabiać manipulując poczynaniami swoich sąsiadów. Robi z wyjątkowym spokojem, cynizmem, z absolutnym brakiem skrupułów, nie licząc się zupełnie z uczuciami, z położeniem, a wreszcie zdrowiem i życiem sąsiadów. Ujawnia się prawdziwy psychopata, który dla zamierzonego przez siebie zakończenia książki, doprowadza do tragedii.

   Przy czym zajęty ustawianiem „pionków na szachownicy”, nie uwzględnia jednak jednego. Życie, jakkolwiek byśmy próbowali nim sterować, i tak spłata nam figla. Życie swoje i innych da się ustawić, ale tylko do pewnego momentu. Może się bowiem okazać, że ci, którzy wydawali się być marionetkami też potrafią pociągnąć za sznurki…

   Znakomicie to zrobiony film, niespiesznie, delikatnie, spokojnie. Niby toczy się powoli, wręcz sennie, niby niewiele się w nim dzieje, a dzieje bardzo dużo. I wciąga bez reszty. A jeśli nawet twórcy dość wyraźnie podpowiadają widzowi, jak się prawdopodobnie potoczy fabuła, to i tak do ostatniej chwili siedzimy podnieceni przed ekranem. I chociaż trudno współczuć i tak do końca polubić bohatera filmu, to jakoś ciężko też się na niego złościć. Bo w sumie to bardzo niejednoznaczna to postać.

   Główną rolę znakomicie zagrał Javier Gutiérrez Álvarez. Jego Álvaro to malutki (164 cm wzrostu), chudziutki, nijaki, taki człowieczek widmo dla większości społeczeństwa, a jednocześnie potrafiący wywołać potężną bijatykę wśród drągali. W rolę Juana, prowadzącego kurs pisania wcielił się Antonio de la Torre López, świetny hiszpański aktor, którego można było zobaczyć m.in. w filmie „Volver”, „Granatowy, prawie czarny”, czy „Przelotni kochankowie”.

Ray

METRYCZKA:
Tytuł: Autor
Tytuł oryginalny: El Autor
Reżyseria: Manuel Martín Cuenca
Scenariusz: Manuel Martín Cuenca, Alejandro Hernández
Produkcja: Hiszpania
Premiera: 2017
Obsada: Antonio de la Torre, Javier Gutiérrez, María León, Adriana Paz, Tenoch Huerta