Dziewczyna z kosą – reż. O.Popova

   To już tak moja świecka tradycja, że w ramach tego festiwalu oglądam przynajmniej jeden film zaproponowany przez organizatorów. Tym razem wybrałam kino LUNA i seans w dniu 04-11-2017 “Dziewczyna z Kosą”. Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserką Olgą Popową i aktorką Poliną Aug (tytułową dziewczyną z kosą). 

   Film ten to komedia w świątecznym stylu, czyli gatunek znany już wielu narodom.

   … w Moskwie, w noc sylwestrową, mieszkańcy jednego z moskiewskich bloków przeżywają swoje małe szczęścia i tragedie. A wszystkie te historyjki są zgrabnie ze sobą powiązane. Dziewczyna z kosą, czyli śmierć, ma jednak zadanie do wypełnienia w tym właśnie bloku… 

   Scenariusz godny takiego klasyka, jak “To właśnie miłość”, czy naszych rodzimych “Listów do M”. Jednak jeśli chodzi o realizację, to niestety widać sporą różnicę… W tego typu filmach, jednym ze sposobów na rozmaślenie widza są klimat i scenografia w stylu “Huggy”. To sprawia, że zanurzasz się w przyjemną historyjkę jak w ciepłe bambosze i nurkujesz pod kocyk, a w ręku trzymasz kubek herbaty z imbirem, pomarańczą i goździkami. W taki właśnie, niewyszukany, sposób przywołujesz ducha Świąt Bożego Narodzenia. Ducha tak dobrze znanego z dzieciństwa…

   Niestety, w rosyjskiej próbie stworzenia tego typu filmu zabrakło tego czegoś… Może dlatego, że tu jest pokazana noc sylwestrowa, a Rosjanie obchodzą święta w innym terminie… Jednak skłonna jestem stwierdzić, że chodzi też o tak przyziemną sprawę jak budżet. Niski budżet nie wydobył z tej opowiastki odpowiedniego klimatu. Mimo to, było zabawnie i pozytywnie. 

   Całe kino było wypełnione widzami. Mam wrażenie, że przynajmniej połowa z nich była rosyjskojęzyczna. Uczestniczyłam nawet w spotkaniu z reżyserką Olgą i aktorką Poliną. Dzięki temu, poznałam kulisy powstawania tegoż obrazu. No i mogłam, jeszcze przez chwilę, posłuchać języka rosyjskiego. Zarówno reżyserka, jak i aktorka były bardzo pozytywnie nastawione i z wielkim entuzjazmem odpowiadały na zadawane, nawet niemądre, pytania. 

   Tradycji stało się zadość i tegoroczny SPUTNIK zaliczyłam! Zobaczyłam film, który w Moskwie będzie miał premierę dopiero w grudniu. Czy obejrzę więcej filmów prezentowanych na tym festiwalu? Nie wykluczam takiej możliwości i zachęcam innych do zapoznania się z tym sputnikowym zjawiskiem. 

YSF

METRYCZKA:

Tytuł: Dziewczyna z kosą
Tytuł oryginalny: Devushka s kosoy
Reżyseria: Olga Popova
Scenariusz: Victoriya Bugayeva
Produkcja: Rosja
Rok emisji: 2017
Gatunek: komedia
Obsada: Aleksandra Ursulyak, Polina Aug, Viktor Dobronravov