Kod M – reż. Dennis Bots

   Film opowiada historię pewnej dziewczyny, która wraz z przyjaciółmi postanowiła odzyskać dla dziadka szablę legendarnego d’Artagnana [czyli jednego z bohaterów powieści „Trzej muszkieterowie”], obiecaną jej praprapradziadkowi przez pierwszego właściciela.

   Historia zaczyna się jak większość filmów przygodowych z elementami tajemnicy. Rodzina bohaterki wiedzie sobie spokojny żywot, kiedy nagle okazuje się, że głowa rodziny, czyli dziadek głównej bohaterki – Isy trafia do szpitala po wypadku samochodowym. Cała rodzina zbiera się zatem w posiadłości dziadka, czekając na wyniki badań i wierząc, że senior wyjdzie z tego cało. Potem historia zaczyna się rozwijać, ponieważ matka Isy wraz ze swoją siostrą postanawiają sprzedać posiadłość ojca, aby móc spłacić jego długi.

   W tym samym czasie bohaterka postanawia odwiedzić dziadka, od którego dowiaduje się o spadku, który należy do ich rodziny od wieków, i postanawia go odszukać. Dowiaduje się o tym także jej kuzyn, który licząc na duże pieniądze ze sprzedaży szabli, postanawia pomóc Isie. Z pomocą kuzyna dziewczyna odnajduje samochód dziadka na złomowisku, a w nim list, który jest fragmentem mapy, pozwalającej dotrzeć do miejsca ukrycia szabli. Tymczasem w odwiedziny przyjeżdża także dawny kolega dziadka głównej bohaterki wraz ze swoim wnukiem, który dzięki sprzętowi swojego dziadka pomaga im odkryć miejsce, w którym rzekomo miała znajdować się szabla.

   Niestety, o skarbie dowiaduje się również rzeczony dziadek, który niecnie postanowił zdradzić swego przyjaciela i samemu zagarnąć szablę. Zatrudnia więc antykwariusza i poleca mu wycenić całe gospodarstwo dziadka Isy, aby je kupić wraz z pamiątkami i wszystkim, co się w nim znajduje, licząc na odkrycie dodatkowych wskazówek, dotyczących miejsca, gdzie można znaleźć szablę. Po powrocie ze szpitala dziadek Isy przegania antykwariusza i nie pozwala na sprzedaż posiadłości. Po tej akcji antykwariusz postanawia śledzić dzieci, aby zaraz po tym, jak odnajdą szablę, oddać ją swojemu mocodawcy. Po sporej ilości zagadek i prób Isie udaje się odnaleźć miejsce złożenia szabli, lecz antykwariusz, podążający śladami przyjaciół, postanawia zabrać im zabytek. Trójkę przyjaciół ratuje jednak z opresji niezawodny dziadek Isy, po czym następuje od dawna wiadome szczęśliwe zakończenie.

   Film obejrzeliśmy w sali wypełnionej głównie przez młodszą dziatwę, co czasami było baaaardzo denerwujące, ale że był dobrze zrobiony, pełen zwrotów akcji i klimatycznych retrospekcji z czasów d’Artagnana, oglądało się go z nawet z niejaką przyjemnością. Nasi rodzice mieli „Pana Samochodzika i templariuszy”, my – „Kod M”. Szkoda, że pewnie nie pojawi się w kinach, bo wielu dzieciakom, a nawet młodszym nastolatkom, mógłby się spodobać. W każdym razem według nas zasługuje na całościową ocenę 7/10.

Kostek i Leon

 

METRYCZKA:

Tytuł: Kod M

Tytuł oryginalny: Code M

Reżyseria: Dennis Bots

Scenariusz: Tijs van Marle, Karin van Holst Pellekaan

Produkcja: Holandia

Rok emisji: 2015

Gatunek: przygodowy, familijny

Obsada: Nina Wyss, Senna Borsato, Joes Brauers, Derek de Lint