Twój Vincent – reż. D. Kobiela, H. Welchman

W moim rodzinny domu wisiał obraz (reprodukcja), który zawsze mnie fascynował. Jako maleńkie dziecko nie miałam pojęcia, co to takiego. Gdy już byłam zdolna pojmować nieco więcej, dowiedziałam się, że to “Pole pszenicy z cyprysami” Vincenta van Gogha. I tak zaczęła się moja przygoda z tą postacią. Zawsze ten “mój” Vincent jakoś przewijał się w moim życiu, choć wcale o to nie zabiegałam. Cyprysy kopiowałam wiele razy (dla zabawy), a wizyta w muzeum van Gogha w Amsterdamie zrobiła na mnie tak piorunujące wrażenia, że przestałam kopiować jego dzieła… To był moment, w którym zdałam sobie sprawę, że nic, co dotyczy Vincenta nie zrobi już na mnie większego wrażenia. A przygoda z nim… raczej skończona.

A tu “mój” Vincent pojawia się raz jeszcze, w filmie naszej rodzimej produkcji “Twój Vincent”. No przecież musiałam to zobaczyć. Zachęcano w mediach. Przekonana jednak byłam, że to będzie średnie.

No, średnie TO nie było. Cały film został namalowany. Przez ok 90 minut, na ekranie, pojawia się animacja tworzona przez tysiące obrazów, namalowanych (techniką malarską) przez setkę artystów. Oczywiście obrazy te to “parafrazy” autentycznych dzieł van Gogha. Genialny pomysł. Oglądając to zapominasz, że ten cały obraz ma jakąś fabułę. Ona niestety schodzi na drugi plan. Szkoda, bo jest całkiem niezła i bardzo sprytnie połączona z dziełami Vincenta. Fabuła ma wątek kryminalny. Rok po samobójczej śmierci van Gogha, w prywatnym śledztwie wychodzą na jaw “fakty” z burzliwego życia i tragicznej śmierci Vincenta. Postaci z autentycznych obrazów malarza, są osobami “składającymi zeznania” w tej sprawie.

Film robi wrażenie. Prawie jak spacer po galerii w Amsterdamie. Gratuluję twórcom pomysłu i zazdroszczę malarzom, animatorom. Malowanie w stylu Vincenta to niezła frajda. Jaką muszą mieć satysfakcję, że tego obrazu ciekawy jest cały świat. Mam nadzieję, że świat doceni ten film i posypią się nagrody.

Mój Vincent znowu się objawił w moim życiu. To pewnie jeszcze nie koniec.

YSF

Notka o filmie:
Tytuł: Twój Vincent

Tytuł oryginalny: Loving Vincent

Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman 

Scenariusz: Hugh Welchman, Dorota Kobiela, Jacek Dehnel

Produkcja: Polska, Wielka Brytania

Rok emisji: 2017

Gatunek: animacja, dramat

Obsada: –