Agnieszka Krizel – Illusion de vie (Anagram, 2020)

Tytułowa iluzja życia w tomiku Agnieszki Knizel jest ulotną drogą ku temu, by jednak to życie jakoś określić, nazwać, głównie czyniąc to poprzez opis zjawisk przyrody i związane z nimi odczucia. Mając jednak na uwadze sam tytuł, ma się jednak nadzieję na nieco większą dawkę głębszej filozoficznej myśli i na podanie definicji, czym owa iluzja jest dla autorki? Pojawia się co prawda pewna odpowiedź na to oczekiwanie w ostatniej części tomiku “Illusion de vie” zatytułowanej po prostu „Życie”, lecz i tam nie ma nic takiego, co mogłoby czytelnika zaskoczyć.

Sam tomik ma bardzo dobrze znaną formułę tak zwanej poetyckiej opowieści modernistycznej, pełnej pragnienia wydobywania i dostrzegania piękna w codzienności i poszukiwania poezji w zwykłych, powszednich sprawach, zdarzeniach oraz otaczających nas zjawiskach. Warto jednak zauważyć, że ten rodzaj poetyki niestety już się bardzo mocno zużył i że oprócz zapewne bardzo osobistej natury tych wierszy, niewiele one – niestety – wnoszą do poetyckiego świata XXI wieku.

   Niełatwo jest w tym typie poetyki po prostu powiedzieć coś naprawdę oryginalnego. Dlatego jest ona bardzo ryzykowna i tu brawo za odwagę dla autorki. Aby sięgnąć nieco poza modernizm, poetka stara się i zdaje się poszukiwać też staffowskiego powrotu do Czarnolasu, poszukując osobistej drogi do doskonałości w prostocie, lecz trochę jednak jeszcze do tego brakuje. Choć starania są czasem nawet dość interesujące. Niektóre metafory jednak ocierają się o ten rodzaj uczucia, który nie wyraża oczekiwanej prostoty, lecz może raczej ten rodzaj uroczej naiwności, która może nas urzec, lecz niczego nie określi, ani nas też nie oświeci.

“Ilusion de vie” to tomik dla czytelnika oczekującego od poezji ulotności i uroku pajęczyny lśniącej w słońcu w blasku porannej rosy (uff), lecz jeśli nie szukamy takich doznań, to poezja Agnieszki Kriziel nas nie przekona. Polecamy jednak przeczytać tomik choćby po to, by nie zgodzić się z naszą opinią.

Monika A.Gąsiorek

Autor: Agnieszka Krizel
Format: –
Ilość stron: 64
ISBN: –
Oprawa: –
Wydawnictwo: Anagram